Bebek Saçları Nasıl Uzar?

Bebek Saçları Nasıl Uzar?

1 Aralık 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Hamileliğin en güzel yanlarından biri, doğacak olan bebeğinizin nasıl görüneceğini hayal etmektir. Gözleri ne renk olacak? Siyah, sarı, kahverengi veya kızıl saçları olacak mı? Veyahut bebeğiniz saçlı mı yoksa kel mi doğacak?

Yeni doğmuş bir bebeğin saçı söz konusu olduğunda, her bebek birbirinden farklıdır. Bazıları kalın buklelerle doğarken, bazıları dünyaya bir bowling topu kadar kel gelebilir.

Fakat endişeye hiç gerek yok. Bu tamamen normal bir durumdur. Ancak bebek saçları nasıl uzar diye merak ediyorsanız, bazı püf noktaları ile bebeğinizin saçlarının büyümesini hızlandırabilirsiniz.

Yenidoğan Bebeğin Saçları

Bir bebeğin doğumda ne kadar saçının olacağını tahmin etmenin hiçbir yolu yoktur. Bazı bebekler gür saçlarla, bazılarıysa saçsız doğar. Bir bebeğin doğumda saçları olsa bile, saçları doğumdan kısa bir süre sonra dökülebilir ve daha sonra yeniden çıkabilir.

Yeni doğmuş bir bebeğin saçlarının hiç olmamasının veya dökülmesinin tamamen normal olduğunu bilmelisiniz. Bu, altta yatan bir sağlık sorununun göstergesi değildir.

Bir bebeğin saç rengi ve miktarı büyük ölçüde genetiğe bağlıdır. Ayrıca hormonlar da yenidoğan bebeğin sahip olduğu saç miktarında önemli bir rol oynar. Anne karnındaki hormon seviyesinin yüksek olması, bebeğin saçlarının büyümesini destekler. Ancak doğumdan sonra hormon seviyeleri hızlı bir şekilde düşer. Buna bağlı olarak, bebeğin saçlarının uzaması yavaşlar.

Anne karnında bebeğin saçlarının uzamaya başlaması hamileliğin yaklaşık 30. haftasında gerçekleşir. Doğumdan kısa bir süre sonra yenidoğan bebeğin saçları yeniden uzamaya başlar. Sonrasında saçları dökülebilir. Bebek daha sonra yeni saçları çıkana kadar kel kalır.

Sonuç olarak, bebeklerde saç dökülmesi konusunda endişelenmek için hiçbir neden yoktur. Ancak bebeğinizin saçlarının bir an önce uzaması için heyecanlanıyor olabilirsiniz. Eğer bebeğinizin saçlarının uzamasını desteklemek istiyorsanız, aşağıdaki püf noktaları size yardımcı olacaktır.

Bebek Saçları Nasıl Uzar?

Bebek saçları nasıl uzar sorusunun cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

1. Bebeğinizin Saçlarına Hindistan Cevizi Yağı Sürün

Hindistan cevizi yağı, antioksidan özelliklere sahiptir ve doğal E vitamini açısından zengindir. Sadece cilt için yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kafa derisinde kan dolaşımını iyileştirerek saç büyümesini de destekler.

Hindistan cevizi yağı ayrıca saça parlaklık katar. Bebeklerde saç dökülmesi sorununu önleyebilir. Ayçiçeği ve mineral yağ ile birleştiğinde saçlarda protein kaybını azaltmaya yardımcı olur.

Daha kalın, daha dolgun saçları canlandırmaya yardımcı olmak için, haftada birkaç kez bebeğinizin kafa derisine hafifçe hindistancevizi yağı uygulayın. Bu sadece saçlarını nemlendirmekle kalmaz; aynı zamanda bıngıldağın kapanmasına da yardımcı olabilir.

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebeklerin Bıngıldağı Ne Zaman Kapanır” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağını uyguladıktan sonra parmaklarınızla bebeğinizin saç derisine birkaç dakika hafifçe masaj yapabilirsiniz. Masaj yapmak bebeğinizin rahatlamasını sağlar. Masaj esnasında uyursa da şaşırmayın.

Hindistan cevizi yağı kullanırken, rafine edilmiş değil işlenmemiş, organik olmasına dikkat edin. Bebeğinizin kafa derisine az miktarda uygulayın ve yağın yaklaşık 20 dakika bekleyin. Daha sonra bebeğinizin kafa derisini ılık suyla durulayın.

2. Saçlarını Tarayın

Bebeğin saç derisini nazikçe taramak, fırçalamak veya masaj yapmak da saç büyümesini destekler. Bunun nedeni, düzenli bakımın bıngıldağı rahatlatması ve saç derisindeki kuruluğu gidermesidir.

Ayrıca bebeğin saçlarını yavaşça taramak, kafa derisinde ve saç köklerinde kan dolaşımını kolaylaştırır. Elbette bebekler için üretilmiş uygun bir tarak kullanmalısınız.

3. Düzenli Olarak Bebek Şampuanı Kullanın

Bebeğinizin saçlarını yıkarken tedirgin olabilirsiniz. Ancak bebeğinizi düzenli olarak yıkamanız, saç derisinin temizliği için gereklidir. Birkaç aylık olduktan sonra bebeğinizi haftada bir, saçlarını ise 2-3 günde bir yıkayabilirsiniz. Bebeğinizin saçları için sağlıklı bir şampuan seçmeye ayrıca özen göstermelisiniz.

Bebeğinizin kafa derisinde biriken kir tabakası kuruluğa neden olabilir ve bu da saçlarının uzamasını yavaşlatabilir.

Ayrıca konuyla ilgili, “Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

4. Saç Kremi Kullanın

Bebeğinizin saçları için kullanacağınız sağlıklı bir saç kremi, saç köklerinin nemlenmesine yardımcı olur ve saçlarının uzamasını destekler. Saçların kırılmasının önüne geçer. Bebeğinizin saçları kurumaya meyilli ve kıvırcık ise, saç kremi kullanmak önemlidir.

Saç kremini uyguladıktan sonra bebeğinizin saçlarını ılık suyla durulayın. Yine bebekler için üretilen sağlıklı bir krem seçtiğinizden emin olun.

5. Yumuşak Bir Havlu Kullanın

Bebeğinizin saçlarını hafifçe kurutmak için yumuşak bir havlu kullanın. Sert veya pürüzlü bir havlu kullanmak, saç köklerine zarar verebilir ve bebeğinizin saçlarının büyümesini yavaşlatabilir.

6. Bebeğinizin Dolanan Saçlarını Açın

Dokulu veya kıvırcık saçların kolayca birbirine dolanıp düğüm oluşturabileceğini unutmayın. Bu düğümler koparak bebeğinizin saçlarının dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin saçındaki bu düğümleri açmak için yumuşak bir fırça kullanın.

7. Bebeğinizi Sağlıklı Besleyin

Bebek saçları nasıl uzar” sorusuna yanıt olarak verilebilecek maddelerden biri hiç şüphesiz sağlıklı beslenmedir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, bebeğinizin daha kalın ve daha dolgun saçlara sahip olmasına yardımcı olur. 6 aylıktan büyük bebeğinizi, demir, A vitamini, B vitaminleri, D vitamini, çinko ve protein yönünden zengin yiyeceklerle besleyin.

A vitamini içeren bazı gıdalar;
Balkabağı
Kabak
Havuç
Mango

B vitaminleri açısından zengin besinler;
Fasulye türleri
Et
Yumurta
Kepekli tahıllar
Patates

Yeşil yapraklı sebzeler, saç köklerine, kan ve oksijen taşınmasına yardımcı olan ve saçların uzamasını destekleyen demir açısından zengindir.

Ayrıca bebeğinizi emziriyorsanız, sağlıklı bir diyet sürdürmeniz de önemlidir. Diyetiniz bebeğinizin büyümesi ve gelişmesi için çok önemlidir. Yediğiniz yiyecekler de saçların uzamasını teşvik edebilir.

8. Bebeğinizin Saçlarını Bağlamaktan Sakının

Bebeğinizin saçlarını atkuyruğu yapmak veya tepeden bağlayarak daha şirin görünmesini sağlamak için saç tokası kullanmak isteyebilirsiniz. Ancak bebeğinizin saçını çok sıkı bağlamanız, saç köklerine zarar verebilir ve saçlarının dökülmesine neden olabilir.

Bebeğinizin saçları henüz kısayken mümkünse bağlamayın. İsterseniz gevşek bir biçimde bağlayabilir veya saç bandı kullanabilirsiniz.

9. Bebeğinizin Saçlarını Kesin

Bazı ebeveynler bebeklerinin saçını kestirmekten çekinir. Ancak bebeğinizde saç dökülmesi veya başında açık bölgeler varsa, saç kesimi bu problemleri giderebilir. Saçlarının eşit şekilde uzamasını sağlayabilir.

Öte yandan, bazı ebeveynlerin düşündüğü gibi bebeğin saçlarını kestirmek, onun saçlarının daha çabuk uzamasına herhangi bir katkı sağlamaz. Bilimsel olarak böyle bir durum söz konusu değildir.

Bebeğinizin saçını kendiniz kesmek isterseniz, önce daha uzun saç tellerini kesin. Asla jilet kullanmayın çünkü yanlışlıkla bebeğinizin kafa derisini kesebilirsiniz. Bir makas yardımıyla dikkatlice kesebilirsiniz.

Ayrıca, bebeğin saçını kestikten sonra, kuruluğu azaltmak için kafa derisine nemlendirici uygulamanız iyi olacaktır.

Son olarak;

Bebeğiniz ister saçlı ister saçsız doğsun, bebeklerin doğumdan sonra saç büyümesinde sorun yaşaması veya saç dökülmesi yaşamasının son derece normal olduğunu bilin.

Çoğu durumda, saç büyümesi ilk 6 ila 12 ay içinde gerçekleşir. Ancak bu konuyla ilgili kaygılarınız varsa bir doktora başvurabilirsiniz.

Bebek saçları nasıl uzar” sorusunun cevabını artık detaylıca biliyorsunuz. Yukarıda sırladığımız maddeleri uygulayarak bebeğinizin saçlarının uzamasına yardımcı olabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz