Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

28 Kasım 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Anne-baba olmayı bekleyen hemen herkes bebek gelmeden önce, kıyafetlerini, oyuncaklarını alır, odasını hazırlar. Elbette alınan bu kıyafetlerin dezenfekte edilmesi için, bebeğimize giydirmeden önce yıkanması gerekir. Peki! Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır?

Bu yazıda, bebek kıyafetleri kaç derecede yıkanır, bebek kıyafetleri nasıl yıkanır, bebek kıyafetlerini yıkarken ne tür deterjanlar kullanılır, bebek kıyafetlerini yıkarken yumuşatıcı kullanılır mı gibi sorularınıza cevap bulacaksınız!

Doğumda Önce Bebeğin Kıyafetlerini Yıkamak Neden Önemlidir?

Bebeğiniz için satın aldığınız veya hediye gelen kıyafetleri, başkalarının da dokunmuş olma ihtimali yüksektir. Veyahut mağazadan getirirken veya evde beklediği süre zarfında tozlanmış, kirlenmiş olabilir. Bebeklerin hassas ciltlerinin tahriş olması çok kolaydır. Bu nedenle bebeğinize giydireceğiniz ve direk cildiyle temas eden kıyafetlerin yıkanması önemlidir.

Bebek Kıyafetleri Nasıl Yıkanır?

Her şeyden önce, diğer yıkamalarda olduğu gibi, herhangi bir özel yıkama talimatı olup olmadığını görmek için giysilerin etiketlerini kontrol edin. Örneğin, bazı kıyafetlerin elde veya yalnızca soğuk suda yıkanması gerekebilir. Ayrıca koyu renkleri beyazlardan ayırmayı unutmayın.

Ardından, uygun bir çamaşır deterjanı seçme zamanı. Bir bebeğin yumuşak ve narin cildi temizlik maddelerine karşı daha hassas olduğundan, tahriş edici enzimler, optik parlatıcılar ve boyalar içermeyen deterjanlar kullanmak en doğrusudur.

Parlatıcı içeren deterjanların, bebeğin cildini tahriş edeceğini unutmamalısınız. Bu nedenle mümkün olduğunca organik deterjanları tercih etmelisiniz. Bu durum sadece bebek kıyafetleri için değil, yetişkinler için de geçerlidir. Kimyasal içeren ürünlerden ne kadar uzak kalırsanız, o kadar sağlıklı yaşarsınız.

Bebek Kıyafetleri Kaç Derecede Yıkanır?

Yeni doğan bebeklerin giysilerini, üzerinde bulunan etiketlerde önerilen sıcaklıklarda yıkamak her zaman doğru değildir. Bebek kıyafetleri 30 ila 40 derece arasındaki bir sıcaklıkta yıkanmalıdır. Beyazlar için 40, renkli çamaşırlar içinse 30 derece uygundur. Bebek kıyafetleri yıkanırken istisna tutulabilecek tek durum, kıyafetin çok kirli olmasıdır. Çünkü yüksek sıcaklık, tüm bakterilerin yok edilmesi için kimi zaman gerekebilir.

Yumuşatıcı Kullanmalı Mıyım?

Bebeğinizin kıyafetini ilk yıkadığınızda yumuşatıcı kullanmanıza gerek yoktur. Fakat bebek kıyafetleri sıklıkla yıkanmayı gerektirir. Zamanla yıpranan giysiler için yumuşatıcı kullanılabilir. Yumuşatıcı kullanmak bebeğinizin cildinde oluşabilecek kaşıntı ve tahrişin önüne geçecektir.

Ancak yumuşatıcı seçerken de organik olmasına, koku içermemesine ve sağlıklı bir ürün kullandığınıza emin olmalısınız. Bilhassa koku içeren yumuşatıcılar, alerjenleri uyarabilir.

Unutulmamalıdır ki, bebekler için satın alınan her ürün, birkaç defa süzgeçten geçirilmeli ve dikkatle seçilmelidir.

“Bebek kıyafetleri nasıl yıkanır” sorusunun cevabını artık biliyorsunuz. Bebeğiniz, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte, sağlıklı, huzurlu ve mutlu günleriniz olsun…

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz

Ayrıca, “Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.