Bebekler Annesini Ne Zaman Tanır?

Bebekler Annesini Ne Zaman Tanır?

3 Aralık 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bebeğiniz sizi doğumdan itibaren tanır. Özellikle hamileliğiniz sırasında bebeğinizle çok konuşursanız, bebeğiniz sesinizi tanır. Bu konuda yapılan çalışmalar, anne karnındayken kendisiyle konuşulan bebeklerin annelerinin sesini hafızasına aldığını ve işitsel öğrenme becerilerini çok daha iyi geliştirdiğini gösteriyor.

Bebeklerin, ebeveynlerinin ve diğer akrabalarının yüzlerini tanıma becerileri ise, yaşamlarının ilk yılında hızla gelişir. Çocuklar, dedelerini, anneannelerini, babaannelerini, teyzelerini, amcalarını, dayılarını, halalarını ve diğer akrabalarını ne kadar sık görür ve severse, onları çok daha hızlı tanımaya başlıyor. Verdikleri tepkilerden bunu anlamak oldukça kolay.

Bebeklerde Hafıza Gelişimi

1 ila 4 Ay

Bebekler hayatlarının ilk birkaç ayında etraflarındaki yüzlere dikkat etmeye başlar. Varsa bakıcısının, babasının ve maruz kaldığı diğer kimselerin yüzünü ilk birkaç ay içinde tanır. 4 aylık olduklarında, sık gördükleri kimselerin yüzlerini hafızalarına alırlar.

5 ila 8 Ay

Bebeğiniz yüzünüze ve en çok gördüğü akraba veya arkadaşlarına daha aşina olmaya devam ettikçe, tanıdığı ve tanımadığı insanları ayırt etmeye başlayacaktır. 6 aylık bir bebek, etkileşimde bulunduğu aile fertlerini rahatlıkla tanıyabilir, yabancıları ayırt edebilir. Nadiren gördükleri kimseleri tanımalarıysa biraz daha uzun sürer.

Ayrıca 6 aylık bir bebek, kendi ismini de tanımaya başlar ve ismi söylendiğinde tepki verebilir. Ayrıca bazı uzmanlar, çocuklara doğdukları andan itibaren ismiyle seslenilmesini, sevgi sözcüğü olarak kullanılan, aşkım, canım, bebişim, tatlım gibi kelimelerin, bebeklerin kafasını karıştırıp ismini öğrenmesini geciktirebileceğini, bu nedenle bu sıfatların kullanılmaması gerektiğini söylüyor.

9 ila 12 Ay

Bir yaşına yaklaşan bebekler, ebeveynlerini ve düzenli olarak gördükleri diğer insanları tutarlı bir şekilde tanır. Eğer 12 ayını dolduran bebeğiniz hala sizi tanımıyorsa, daha fazla beklemeden bir uzmana başvurmalısınız.

1 yaşını dolduran bebekler, nesneleri ve oyuncakları da tanımaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin en sevdiği oyuncağı kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Bebeğim Beni Tanır Mı?

Bebeğiniz sizi gördüğüne sevinmiş görünüyorsa, bu, siz ayrıyken hafızalarında yüzünüzü canlandırdıkları anlamına mı geliyor?
Alında bebeğiniz ilk aylarda hatırlamaktan ziyade, ebeveyniyle arasında kurduğu güvene dayalı iletişim ile ilişkilidir. Bir bebeğin ihtiyaçları sevgiyle ve ilgiyle hızlı bir biçimde karşılanırsa, ebeveynleri ile arasında güven ve itimat duygusu gelişecektir. Bu da aralarında sevgi bağlarını güçlendirecektir.

Bebekler annesini ne zaman tanır” sorusuna özetle; işitsel olarak doğdukları andan itibaren, görsel olarak da ilk 4 ay içinde cevabını verebiliriz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz