Yenidoğan Burun Temizliği

Yenidoğan Burun Temizliği

16 Mayıs 2022 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Yeni doğan bebeklerde burun tıkanıklığı nedenleri nelerdir? Bebeğimin burnu tıkalı, ne yapabilirim? Burnu tıkalı bebek için yapılacaklar nelerdir? Yenidoğan burun temizliği nasıl yapılır?

Yenidoğan bebekler çok hassastır. Bu nedenle yenidoğan burun temizliği, gözlerdeki çapakların alınması ve kulakların silinmesi hassasiyetle yapılmalıdır.

Bebeğinizi yıkarken bebeğinizin gözlerini, kulaklarını ve burnunu temizleyebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey bir miktar ılık sudur. Yenidoğan bebeğinizi yıkarken sabun kullanmaktan kaçının çünkü bebeklerin cildi çok hassastır ve sabun ciltlerinin kurumasına neden olabilir.

Yenidoğan Bebeğin Yüzünü Temizlemek

Kulak, gözler ve yenidoğan burun temizliği şu şekilde yapılmalıdır;

Bir miktar pamuk alın.

Pamuğu ılık suda ıslatın ve fazla suyu sıkın.

Bebeğinizin gözlerinin kenarlarını, içten dışa doğru olacak şekilde dikkatlice silerek temizleyin. Her iki gözde de ayrı pamuklar kullanmaya özen gösterin. Olası bir rahatsızlığın bir gözden diğerine taşınmasına neden olmayın.

Yenidoğan bebeğinizin burun temizliği için, her bir burun deliğini pamukla nazikçe silin. Pamuklu çubukla da silebilirsiniz lakin bunu dikkatlice yapmalısınız. Çünkü bebeklerin burun deliğine hiçbir şey sokmamak gerekir. Burun astarına verebileceğiniz zarar kanamaya neden olabilir. Yeni doğan bebeğin burun temizliği mümkün olduğunca banyo sonrası yapılmalıdır. Banyo sırasında burun deliklerine giren su, mukusların yumuşamasını sağlar ve bu bebeğinizin burnunu temizlemenizi kolaylaştırır. Bebeğinizin burnunun yan kısımlarını da yine pamuk veya pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz.

Bebeklerin kulak temizliği de hassasiyet gerektirir ve kulaklarına bir şey sokmak da çok yanlıştır. Pamuk, tülbent veya yumuşak bir peçeteyle, bebeğinizin kulak arkalarını ve kepçe kısmını nazikçe silebilirsiniz.

Yine bebeğinizin çenesinin alt kısmını ve boynunu, kıvrıkların arasını da kapsayacak biçimde silmeniz yeterli olacaktır.

Banyodan sonra bebeğinizi yumuşak bir havluyla, cildine zarar vermeden kurulayın. Derisinin kıvrımlı kısımlarını ve özellikle kulaklarının arka kısmını iyice kuruladığınızdan emin olun. bebeğinizin cildini nazikçe kurulayın.

Bebekler, yüzleri temizlenirken huysuzluk yapabilir. Yüzlerini temizlemeden önce bebeğinizle nazikçe konuşabilir ve rahatlaması için hoşlandığı şarkıları söyleyebilirsiniz.

Yeni doğan bebekler yorgun oldukları ve aşırı uyarıldıkları zaman, nefes nefese kalabilir. Bunun sebebi burun deliklerinin çok dar olmasıdır. Yeni doğan bebeğinizin sıklıkla hapşırdığını gördüğünüzde kaygılanmanıza gerek yoktur. Çünkü bu normal bir durumdur ve bebeğinizin burnunda biriken mukustan kurtulmasına yardımcı olur.

Konuyla ilgili ayrıca “Yeni Doğan Bebeğin Banyosu Nasıl Yaptırılır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz