Kim West Metodu

Kim West Metodu

19 Kasım 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Sleep Lady lakabıyla tüm dünyada ün salan uyku koçu Kim West, ebeveynlerin bebeklerini gece boyunca uyutmalarına yardımcı olmaya devam ediyor. Kim West’in uyguladığı uyku eğitimi, oldukça nazik ve bebeği merkeze alan bir yöntem olarak bilinir. Bebeğinizin sizi tüm gece başında nöbet tutturmasından, ağlama nöbetleri geçirerek sizi uykunuzun en güzel yerinde uyandırmasından yorulduysanız, Kim West’in uyku eğitimini deneyebilirsiniz. Kim West metodu, tüm dünyada uygulayanlar tarafından memnuniyetle karşılanan bir metottur diye ekleyelim.

 Kim West Metodu Nasıl Uygulanır?

Öncelikle Kim West metodunun 6 aylıktan büyük bebekler ve çocuklar üzerinde uygulanabileceğini belirtelim. Metot şu şekilde uygulanıyor;
İlk gece uykusu geldiği halde uyumamak için direnen bebeğinizi yatağına yatırın ve yatağının yanına koyduğunuz bir sandalyede oturun. Bebeğiniz uyuyana kadar elini tutun, okşayın. Bebeğiniz kaygılanırsa onu sakinleştirin. Sonraki akşam sandalyenizi yatağın çok az daha uzağına koyarak aynı şeyleri tekrarlayın. Her akşam biraz daha uzaklaşarak bunu tekrarlayın. Bebek odasının kapısına gelinceye kadar bunu yapın. Birkaç akşam kapının iç tarafında sandalyede oturarak uyumasını bekleyin.

Birkaç akşam sonra sandalyenizi kapının dışına taşıyın. En sonunda bebeğinize iyi geceler diyerek odadan çıkın ve kendi başına uyumasına izin verin. Gece uyanırsa bebeğinizi yatıştırıp uykuya daldıktan sonra yanından ayrılın. Kim West metodu ile amaç, bebeğin uykuya kendi başına kolayca dalmasını sağlamaktır.

Kim West metodu, sabırlı ve bebek merkezli bir uyku eğitimi vermek isteyen ebeveynler için uygundur. Çok hızlı sonuçlar almak isteyen ve aceleci ebeveynler için ise uygun değildir. Çünkü bebeklerde uyku eğitimi konusunda birçok teknik olmakla birlikte, Kim West metodu biraz daha uzun süren ama sağlam bir metottur.

Kim West Metoduyla İlgili Bir Annenin Yorumu

Kim West metodu ile başarıya ulaşan Amerikalı Lucy Hatherell’in yorumu şu şekilde;

“Tristan yaklaşık 10 aylıkken Kim West metodunu denedik. O zamana kadar uyuması için ona sarılıyordum ama genellikle akşam 9’a kadar bebek odasından ayrılamıyordum. Diğer uyku eğitimlerini denedim ama başarısız oldu. Çünkü bebeğim ben odadan çıktığımda histerik bir şekilde ağlıyor ve çok üzülüyordu. Bazen karyolasında hastalanma noktasına geliyordu. Gözyaşlarıyla ya da her gece üç kez çarşaf değişikliğiyle baş edemedim!

Kim West metodu bana çekici geldi çünkü ikimiz de üzülmeden uyku eğitimini tamamladık. Ona sarılarak uyutma alışkanlığını kırmanın en iyi yolu buydu. Birkaç hafta sürdü ve bazen iki adım ileri, bir adım geri gitmek durumunda kaldım. Ama sonunda amacımıza ulaştık. Şimdi onu yatağına yatırıyorum, kapısını çekiyorum ve aşağı inmeden önce birkaç dakika bebek odasını toparlıyorum. Tristan şimdi 18 aylık ve çok daha mutlu. Artık geceleri daha iyi uyuyor. Akşamlar da bana kaldı.”