Emziren Anne Maden Suyu İçebilir Mi?

Emziren Anne Maden Suyu İçebilir Mi?

4 Ocak 2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Emziren pek çok anne, “emziren anne maden suyu içebilir mi” sorusunun cevabını merak ediyor. Öncelikle bu soruya, evet içebilir ama miktarı önemlidir yanıtını verebiliriz. Aynı şekilde, emziren anne çay, kahve içebilir mi, çikolata yiyebilir mi gibi birçok sorunun cevabını, bilhassa yeni annelerin merak etmesi normaldir.

Bütün bu soruların esasında temelinde, emziren annenin günde ne kadar kafein tüketebileceğinin cevabı yatmaktadır. Emziren bir anne günde maksimum 300 ml kafein tüketebilir. 370 ml’lik bir maden suyunda, 70 mg kafein bulunmaktadır. Bu nedenle günlük kafein tüketim miktarı, asıl dikkat edilmesi gereken konudur.

Yapılan bazı araştırmaların sonucuna göre, emziren bir annenin günde 300 mg’a kadar kafein tüketmesinde bir sakınca yoktur. Öte yandan, emziren her annenin, hangi besinin ne kadar kafein içerdiğini bilmesi önemlidir.

Emziren annelerin unutmaması gereken en önemli konulardan biri şudur ki, tükettiğiniz bütün besinler sütünüz yoluyla bebeğinize geçer. Akıldan çıkarılmaması gereken asıl husus, her bebeğin kendine özgü olduğu ve gelişiminin farklı ilerlediğidir. Bazı bebekler çok az miktarda kafeinden bile rahatsız olabilir. Bu, uykusuzluk, sinirlilik, huysuzluk gibi belirtilerle kendini gösterir. Bu nedenle hangi besini tükettiğinizde, bebeğinizin ne tür tepkiler verdiğini iyi gözlemlemelisiniz. Annenin bebeğini, bebeğin de annesini tanıması neticesinde, beslenme alışkanlıklarınızı daha kolay düzenleyebilirsiniz.

Yenidoğan ve prematüre bebeklerin kafeini vücudundan atmakta zorlandığı, kafeine karşı aşırı duyarlı olduğu bilinmektedir.

Bazı uzmanlar, maden suyunun içinde bulunan minerallerin vücudun dengesini sağlamada yardımcı olduğunu, böylelikle anne sütünü artırdığını söylemektedir. Ancak her halükarda doktorunuza danışmadan maden suyu veya kafein içeren besinler tüketmemenizin doğru olacağını söyleyebiliriz.

Peki! Kafein bebeklerde ne gibi problemlere neden olabilir;

Huzursuzluk

Uyku bozuklukları veya uykusuzluk (Konuyla ilgili, “Bebeklerde Uyku Eğitimi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz)

Hiperaktivite

Titreme

Sinirlilik

Kolik belirtileri

Ayrıca konuyla ilgili, “Emziren Anne Diyeti” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz