Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

Çocuklarda Alt Islatma ve Dışkı Kaçırma

13 Haziran 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Çocuklarda alt ıslatma nedenleri nelerdir? Çocuklarda alt ıslatma sorunu nasıl çözülür? Çocuklarda dışkı kaçırma nedenleri nelerdir?

Çocuğun mesaneyi kontrol eden kasları normal şartlarda 2 yaşlarına geldiğinde  gelişir. Yani bu yaşa kadar çocuğun altını ıslatması normal bir durumdur. Çocuklar genellikle 2 yaşından sonra gündüz, 3,5-4 yaşından sonra da geceleri çişini tutmayı öğrenirler.


Çocuğun 5-6 yaşlarına kadar altını ıslatması normal kabul edilebilir bir durum olmakla beraber, bu yaştan sonra görülen alt ıslatmalarının geneli fiziksel veya psikolojik bir problemden kaynaklanmaktadır.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar altını ıslatan çocukların ebeveynlerinin de oyun problemi yaşamış olduğunu göstermektedir. İdrar torbasının gelişmemesi, böbrek ve idrar yolunda görülen enfeksiyonlar ve şeker hastalığı gibi bazı rahatsızlıklar, çocukların geceleri altına ıslatmasına neden olmaktadır.

Alt ıslatma problemi genellikle fiziksel rahatsızlıklardan kaynaklansa da, Bu sorunun ruhsal sebepleri de olabilir. Belirli bir süre (5-6 ay) alt ıslatma sorunu yaşamayan çocuğun yeniden alt ıslatmaya başlaması, boşanma, ev değiştirme, okul değiştirme gibi durumlar sonucu ortaya çıkan ruhsal problemlerden kaynaklanabilir.

Yatmadan iki saat önce fazlaca sıvı tüketen, başka bir rahatsızlığından dolayı idrar söktürücü kullanan, idrar yolunda enfeksiyon görülen, şeker hastalığına yakalanan ve hormonal dengesizlik tespit edilen çocuklar alt ıslatma sorunu yaşarlar. Derin uykunun alt ıslatma ile genellikle bir ilgisi yoktur.

Bilinmelidir ki çocuğun altını ıslatması istemsiz bir olaydır. Çocuğun altına bez koymak, bu sorunun devam etmesine neden olabilir. Her gün çarşaf yıkamaktan bıkmış olsak bile, çift çarşaf altına naylon koymak sorunun çözümü adına daha doğru olacaktır.

Çocuk bu konuyla ilgili ayıplanmamalı, bu konu başkalarının yanında konuşulmamalıdır.
Çocuğa güven verilmeli, bu sorunun üstesinden gelebileceği söylenmeli ve gece yatmadan iki saat önce sıvı alımı engellenmelidir.

Bu sorunun sebebinin psikolojik mi, yoksa fiziksel bir sebepten mi kaynaklandığını anlamak için bir çocuk doktoruna başvurmak en doğrusudur.

Dışkı Kaçırma

Dışkı kaçırma genellikle psikolojik kaynaklı bir sorundur. Sık sık kabızlık sorunu yaşayan çocuğun acı çektiği için tuvaletini tutması, dışkının bağırsaklarda birikmesine ve uygunsuz bir yerde dışkının kaçırılmasına neden olur.
Tuvalet eğitimini eksik alan çocuk bu sorunla karşılaşabilir. 4 yaşından sonra bu sorunla karşılaşmak bir problem belirtisidir. Olumsuz anne-baba tutumları nedeniyle kaygı, stres, korku vb. psikolojik sıkıntılar yaşayan çocuklarda da dışkı kaçırma görülebilir.

Bağırsağın son bölümünde yer alan anüsteki kasların gelişmemiş olması veya yaşanan başka bir biyolojik rahatsızlık dışkı kaçırmaya neden olabilir.
Yine bu sorunun sebebinin belirlenmesi ve tedavisinin gerçekleştirilmesi için bir uzmandan yardım alınması gerekir.

Konuyla ilgili ayrıca “Gece Altını Islatan Çocuğa Bitkisel Çözüm” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.