Mongol Lekesi

Mongol Lekesi

14 Haziran 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Mongol lekesi nedir nasıl geçer? Moğol lekesi nedenleri nelerdir? Mongol lekesi belirtileri nelerdir? Mongol lekesi nasıl tedavi edilir?

Tıbbi ismi dermal melanositoz olan Mongol lekesi, düz, mavi veya mavi-gri olan bir tür doğum lekesine verilen isimdir. Mongol lekesi, doğumla birlikte görülür veya doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde ortaya çıkar. Mongol lekesi, Moğol lekesi ve dermal melanositoz isimleriyle de bilinir.

Mongol Lekesi Nedenleri Nelerdir?

Mongol lekesi, Asya, Amerika Yerlileri, Hispanik, Doğu Hint ve Afrika kökenli insanlarda yaygın olarak görülen bir rahatsızlıktır.

Doğum izinin rengi, derinin daha derin katmanlarında bulunan ve deriye rengini veren katmanlardan (melanosit) gelir. Melanositler, derideki pigmenti (rengi) yapan hücrelerdir.

Mongol Lekesi Belirtileri

Mongol lekesi, bir tür kanser veya hastalık değildir. Lekeler genellikle bebeğin sırtının geniş bir alanını kaplayabilir.

Belirtiler genellikle:

  • Sırtta, kalçalarda, omurganın tabanında, omuzlarda veya diğer vücut bölgelerinde mavi veya mavi-gri lekeler
  • Düzensiz şekle ve net olmayan kenarlara sahip düz lekeler
  • Cilt dokusunda normal görünüm
  • 2 ila 8 santimetre genişliğinde veya daha büyük lekeler

Dermal melanositoz (Moğol lekesi) bazen yaralarla karıştırılır. Bu, olası çocuk istismarı veya şiddet konusunu akıllara getirebilir. Mongol lekesinin herhangi bir morluk değil bir tür doğum lekesi olduğunu bilmek önemlidir.

Mongol Lekesinin Teşhisi

Mongol lekesini tespit etmek için herhangi bir test gerekmez. Bir çocuk doktoru veya uzman bir hemşire, bebeğin cildine bakarak bu durumu teşhis edebilir.

Çocuk doktoru, bu durumun altında yatan herhangi bir bozukluktan şüphelenirse, başka testler isteyebilir.

Mongol Lekesinin Tedavisi

Dermal melanositoz normal bir doğum lekesi olduğunda tedaviye gerek yoktur. Tedavinin gerektiği durumlarda lazer tedavisi uygulanabilir.

Lekeler, kimi zaman başka bir rahatsızlığın işareti olabilir. Eğer durum böyleyse, muhtemelen bu problem için doktor size tedavi önerecektir. Doktorunuzdan bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Mongol Lekesi İle İlgili Genel Görünüm

Normal doğum lekeleri olan lekeler genellikle birkaç yıl içinde kaybolur. Çoğu durumda çocuk gençlik yıllarına geldiğinde bu sorun ortadan kalkmış olur.

Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Tüm doğum lekeleri, rutin yenidoğan bebek muayenesi sırasında bir çocuk doktoru tarafından incelenmelidir.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz

Sitemizden ayrıca, diğer bebek sağlığı konularını okuyabilirsiniz.