Ay Ay Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi

Ay Ay Bebeğin Anne Karnındaki Gelişimi

15 Haziran 2022 0 Yazar: Sosyolog İsmail Hakkı Karhan

Ay ay bebeğin anne karnındaki gelişimi nasıl gerçekleşir? Bebek anne karnında hangi aylarda hangi gelişmeleri yaşar?

Gebelik süreçleri anne adayları arasında farklılık gösterse de sizler için ay ay bebeğin anne karnındaki gelişimini gösteren bir çizelge düzenledik. Bebeklerin anne karnında hangi aylarda hangi gelişmeleri yaşadığını göstermeye çalıştığımız bu çizelge, doktorunuz veya ebeniz tarafından hazırlanacak olan çizelgeye nazaran yaklaşık olarak 2 hafta kadar önden veya geriden seyredebileceğini unutmamalısınız.

Bu çizelgeyi hazırlarken genellikle doktorlar tarafından da kullanılan yöntemden faydalandık ve son adetinizin ilk gününü baz alarak saydık. Dolayısıyla “10. Hafta” dediğimizde muhtemelen bebeğiniz 8 haftalık olacaktır.

Doktorlar Hamileliğinizi Nasıl Tarihlendirir?

Ortalama bir gebelik süresi, gebe kaldığınız tarihten başlayarak 38 hafta sürmektedir. Doktorunuz son adet döneminizin başladığı günden itibaren tarihlendirdiği için hamileliğinizin 40 hafta yani 280 gün süreceği tahmin edilmektedir.

  • İlk Ay

Sperm tarafından döllenen yumurta daha fazla hücreye bölünmeye başlayarak hücre kümesi halinde rahim duvarına yerleşir. Rahim duvarına yerleşen bu hücre kümesiyle birlikte gebelik başlamış olur. Bu durum, 28 günlük bir adet döngünüz varsa eğer son adet döneminizin başladığı günden itibaren yaklaşık olarak 4 hafta sonrasında gerçekleşir.

  • İkinci Ay

Beşinci haftada embriyo yaklaşık olarak 2 mm yani bir pirinç tanesi büyüklüğündedir. Bu dönemde, iki lobuyla beyin ve omur ilik oluşmaya başlar.

Altıncı haftada bebeğin göz ve kulaklarının belirmeye başlamasının yanı sıra iki odacık olarak oluşan kalbi de atmaya başlar. Kol ve bacak tomurcukları kendini gösterir ve vücudun alt kısmı kuyruk gibi gözükür.

Yedinci haftada kalbin diğer iki odacığı da oluşur ve artık dört odacıklıdır. Ayrıca tomurcuk halinde olan kol ve bacaklar da belirginleşmeye başlar.

Sekizinci haftada bebeğinizin uzunluğu yaklaşık olarak 2 cm ye kadar büyür. Gözler ve kulaklarda büyüme gerçekleşir. Kafa vücutla orantısız görünse de yüz gelişmeye başlar. El ve ayak parmakları, kol ve dirsekler belirginleşir.

  • Üçüncü Ay

Embriyonik dönem olarak da bilinen bu dönem, sekizinci hafta sonunda biter ve fetal dönem başlar. Bu dönemde fetüs hızlıca büyür, organ ve dokularda gelişim gözlenir.

Dokuzuncu haftada bebeğin başı fetüsün neredeyse yarısı kadardır. On ikinci haftaya kadar vücut uzayarak orantılı hale gelmeye başlar.

Bu dönemde kulakları, el ayak parmak ve tırnakları tamamlanmış durumdadır.

Dokuzuncu haftada dış genital organları belirginleşen bebeğinizin, on ikinci haftaya kadar cinsel organları belirginleşmeye başlar. Yine bu dönemde gözler yüzün ön tarafına doğru hareket eder.

  • Dördüncü Ay

Bu dönemde bebeğinizin vücudu lanugo olarak bilinen bir tüy tabakasıyla kaplı durumdadır. On altıncı haftaya kadar bebeğinizin yüzü daha alışıla gelmiş bir şekil alacaktır ve aynı zamanda bebeğiniz artık parmağını emebilecek duruma gelmiştir.  On altı ila yirmi dört hafta arasında bebeğinizin ilk kez hareket ettiğini hissetmeniz muhtemeldir.

  • Beşinci Ay

Bir hayli hızlanan büyüme bu dönemde biraz yavaşlamaya başlar. Yirminci haftada bebeğiniz genellikle doğum sırasında ulaşacağı boyun yarısı kadardır. Tırnaklar gelişmeye başlamış ve bacaklar vücutla orantılı büyüklüktedir. Yine bu dönem, bebeğinizin hareket ettiğini sıkça hissedeceğiniz bir dönemdir.

  • Altıncı Ay

Yirmi dördüncü hafta ya ulaştığınızda bebeğinizin organları tamamen oluşmuş olacaktır. Gözleri normalden daha belirgin olsa da artık yeni doğmuş bir bebeğin yüzüne sahiptir. Cildi ince, kırmızı, buruşuk ve altında çok az yağ tabakası bulunmaktadır. Derisi rahmi içinde yüzerken onu koruyan verniks isimli bir maddeyle kaplıdır. Vücut kafa orantısı normalleşme yolundadır.  Bu dönemde bebeğinizin işitme gelişimi iyi seviyede olduğundan dışarıdaki seslere tepki vermesi beklenmektedir.

  • Yedinci Ay

Yirmi sekizinci haftaya kadar bebeğinizin deri altı yağları birikmeye başlar ve kafasında artık saç başlangıcı tüyler oluşabilir.

  • Sekizinci Ay

Otuzuncu haftada ayak tırnakları parmak uçlarına ulaşır.

Otuz ikinci haftada anne karnında yeterli oranda yer kalmadığından bebek aşağıya doğru yerleşmeye başlar. Bu dönemde bebeğiniz, kol ve bacaklarıyla güçlü darbeler vurarak kendini hatırlatır.

  • Dokuzuncu Ay

Otuz altı ila kırk hafta arasında, vücudunuz artık doğuma hazırlandığı için bebeğinizin başı rahim ağzının hem üstüne konumlanacaktır.

Bebeğinizin vücudunu kaplayan lanugo tüyleri artık dökülmeye başlamıştır. Ancak bazen bu tüyler bebeklerin alnında, kulaklarında ve sırtında kalabilir. Yine ayak tırnakları da bu dönemde parmak uçlarına ulaşır.

  • Dokuz Ay 15 Gün

Normal şartlarda zamanında doğmuş bir bebek ortalama 2,7 kg ila 3,5 kg arasında olmalıdır. 2,5 kg ila 5 kg arasında seyreden yenidoğan bebek kiloları yaygındır. Bebeğin kilo ve boyu ile ilgili verebileceğimiz rakamlar ebeveynlerin genetik kodlarıyla da alakalı olduğundan farklılık gösterecektir.

Bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldığınız o an aynı zamanda bütün bu hamilelik dönemi sıkıntılarına artık bir sünger çektiğiniz an olacaktır. Tabi ki her şey burada bitmiş değil ve unutmayın ki asıl macera şimdi başlıyor.

Ay ay bebeğin anne karnındaki gelişiminin nasıl gerçekleştiğini izah etmeye çalıştığımız bu yazımızı faydalı bulduysanız eğer sitemizden diğer “Gebelik Kategorisi” yazılarımızı da okuyabilirsiniz.