Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

Bebeklerin Tırnakları Ne Zaman Kesilir?

5 Mayıs 2022 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bebeklerin tırnakları ne zaman kesilir? Bebeklerin tırnakları nasıl kesilir, bebeklerin tırnaklarını keserken nelere dikkat etmek gerekir?

Bebeğinizin mini minnacık tırnaklarını ilk kestiğinizde tedirgin olmanız oldukça normaldir. Fakat bebeğiniz büyüdükçe tırnaklarını kesmeniz hem daha kolay olacak hem de alışmış olmanın verdiği güvenle daha rahat kesebileceksiniz.

Bebeğimin tırnaklarını kesmem gerekir mi?

İlk birkaç ay bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz gerekmeyebilir. Yenidoğan bebeklerin tırnakları çok yumuşaktır ve muhtemelen kıyafetleri yüzünden yıpranacaktır.

Öte yandan bebekler ilk 6 hafta kol ve bacak hareketlerini kontrol edemezler. Tırnakları keskin veya tırtıklıysa kendilerini çizebilirler. Bebeğinizin tırnaklarının düzleştirilmesi gerektiğini fark ederseniz, onları düzeltmeniz gerekebilir.

Bebeklerin tırnakları çok hızlı uzar. Bu yüzden bebeğinizin tırnaklarına dikkat edin ve gerektiğinde düzeltin.

Bebeğimin Tırnaklarını Nasıl Kesebilirim?

Bebeğinizin tırnaklarını kesmek için en iyi zaman, uykuda oldukları zaman dilimidir. Çok uykulu ve sakin oldukları zaman da bebeğinizin tırnağını zorlanmadan kesebilirsiniz. Banyodan sonra bebeğinizin tırnağını kesmeniz çok daha kolay olacaktır çünkü tırnakları suyun etkisiyle çok daha yumuşak olacaktır.

Bebeğinizin tırnaklarını keserken bol ışık alan bir yerde bulunduğunuzdan emin olmalısınız. Bebeğiniz kucağınızdayken veya mama sandalyesinde güvenli bir şekilde otururken tırnaklarını kesebilirsiniz. Fakat en güvenli yöntem, bir başkasının kollarındayken bebeğinizin tırnaklarını kesmeniz olacaktır. Bu şekilde çok daha kontrollü olabilirsiniz.

Bebeğinizin tırnaklarını keserken, bebekler için üretilmiş özel bebek tırnak makası kullanmanız en güzelidir. Bebeklerin minik tırnakları için üretilmiş bu makaslar, kaza riskini azaltır. Bebeğinizin tırnaklarını kestikten sonra törpülemeniz de önemlidir. Çünkü bebekler sıklıkla kendilerini çizerler.

Bebeklerin büyük bölümü tırnaklarının kesilmesinden hoşlanmaz ve tırnakları kesilirken huzursuz olur. Bebeğinizle konuşarak veya şarkı söyleyerek, bir oyuncakla dikkatini dağıtarak veya onunla oyun oynayarak onu sakinleştirebilirsiniz. Ayrıca tırnak kesmeyi bitirdiğinizde bebeğinizi övmeyi unutmayın.

Bebeğinizin Tırnaklarını Keserken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeklerin tırnakları ne zaman kesilir?

Bebeğinizin tırnaklarını dişlerinizle ısırmanız iyi bir fikir değildir. Çünkü bu ağzınızdan bebeğinize mikrop bulaşmasına ve bebeğinizin enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Bebeğinizin tırnaklarını soymaya da çalışmamalısınız. Zaten çok yumuşak olan tırnakları kolayca geriye doğru yırtılabilir. Bu da bebeğinize zarar verir ve canının yanmasına neden olur.

Çok büyük bir özen gösterseniz bile, yanlışlıkla bebeğinizin parmaklarını kesmeniz mümkündür. Kanıyorsa, kanama durana kadar kesiğin üzerine yumuşak, temiz bir bezle hafifçe bastırın. Yara bandı benzeri bir pansuman kullanmayın. Çünkü bebeğiniz onu emebilir ve pansumana çıkarabilir.

Bazen küçük bebekler tırnakları kesilirken yanlışlıkla yaralanabilir ve tırnaklarının yanında açılan yaralar enfeksiyon kapabilir. Böyle bir durumda, o bölgeyi temiz tutmak için bir miktar su bazlı antiseptik krem, losyon veya tuzlu su solüsyonu kullanabilirsiniz. Krem veya losyon kullanıyorsanız, emmemesi için bebeğinizin eline bir eldiven giydirmeniz uygun olacaktır.

Enfeksiyon yayılırsa ve parmakları kızarır veya şişerse, bir çocuk doktoruna görünmeniz gerekir. Çünkü bebeğinizin antibiyotiğe ihtiyacı olabilir.

Bebeklerin tırnaklarını kesmek, bilhassa yeni anneler için zor ve tedirgin edici görünse de, gerekli dikkat ve özen gösterildiği takdirde kolaylıkla bu işin üstesinden gelinebilir. Hijyen ve sağlık açısından, bebeklerinizin tırnaklarını sıklıkla kontrol etmeyi unutmayın!

Ayrıca, bebek bakımı ile ilgili diğer birçok konuyu sitemizde bulabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz