Ev Ödevlerine Yardımcı Olmak

Ev Ödevlerine Yardımcı Olmak

4 Mayıs 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Çocukların ev ödevlerine nasıl yardımcı olabiliriz? Ev ödevleri nasıl verilmeli? Ev ödevlerine yardımcı abla ve ev ödevlerine yardımcı abi uygulaması…

Günümüzde anne-babaların çalışma hayatında daha fazla yer almak mecburiyetinde kalması, çocukların ev ödevlerine yardımcı olabilecekleri zaman diliminin daha da sınırlı hale gelmesine neden oluyor. İşten eve gelen annenin, ev işlerini yetiştirmeye çalışırken çocuklarına ayırdığı zaman maalesef daha da azalıyor. Bu nedenle, ev ödevlerine yardımcı abla benzeri uygulamaları son yıllarda sıklıkla görüyoruz.

Öte yandan ev ödevleri, öğrencilerin okulda gördüğü derslerin evde pekiştirilmesi maksadıyla verilse de, kimi zaman ceza mahiyetinde ev ödevi verildiğine de şahit oluyoruz. Elbette bu durum, öğrencilerin okuldan, derslerden ve öğretmenlerinden soğumasının sebeplerinden biridir. Zaten eğitim sistemimiz öğrencilerin sırtına olması gerekenden fazla ve gereksiz bir müfredat yüklemesi yapıyor.

Bugün çocuklarımızın büyük bölümü kendilerini ifade etmekte, kendi dillerinde okuduklarını anlamakta güçlük çekiyor. Bu durum, ele alınması gereken ciddi bir konu. Birçok sebebi olmakla birlikte, klasik sınavların kaldırılması ve çocukların henüz 1. sınıftan itibaren test usulü sınavlara tabi tutulması, bunun en önemli nedenlerinden biri. Çocuklar önlerine sunulan 4-5 şıktan birini seçiyor. Geniş açıdan düşünme, kendilerini yazılı olarak ifade etme imkanları test usulü sınavlar nedeniyle ellerinden alınmış durumda.

Yaşı 30-35’in üstünde olanlar çok iyi hatırlayacaktır; eskiden okullarda sıklıkla, resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenirdi. Belirli gün ve haftalar nazara alınarak, o haftanın konusu belirlenir, çocukların farklı biçimlerde kendilerini ifade etmeleri sağlanırdı. 8. sınıfa giden oğluma bugüne kadar kompozisyon ödevi verildiğine hiç şahit olmadım. Birkaç defa şiir ödevi verildiğini inkar etmeyeyim. Fakat hal böyleyken çocukların kendilerini gerek sözlü, gerekse yazılı olarak ifade etmeleri mümkün mü?

Neyse! Konuyu çok fazla dallandırıp budaklandırmayayım. Keza eğitim sistemimizle ilgili fazlaca doluyum. Şimdi gelelim asıl konumuza; anne-babalar çocuklarının ev ödevlerine nasıl yardımcı olabilir?

Çocuklarımızın Ev Ödevlerine Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Ebeveynlerin ev ödevleriyle ilgilenmesinin çocukların okul başarısını artırdığı bilinmektedir. Anne-babalarının ev ödevlerine önem vermesi, çocukların da ev ödevlerine karşı daha duyarlı olmasını sağlamaktadır.

Tabi ki çocukların ev ödevlerine destek olmak, bütün ödevlerini oturup yapmak veya saatlerce çocuklarımızın ödevleriyle uğraşmak anlamına gelmiyor. Anne-babalar çocuklarına, nasıl çalışmaları gerektiğini göstererek, zor bir sorunun çözümüne yardımcı olarak veya moral ve motivasyon sağlayarak çocuklarını ev ödevleri konusunda destekleyebilir.

İşte çocuklarınızın ev ödevlerine yardımcı olmanızı sağlayacak bazı ipuçları;

  • Çocuğunuzun öğretmen(ler)iyle tanışın. Okulda düzenlenen toplantılara ve seminer programlarına katılmaya özen gösterin. Öğretmen(ler)in ne istediğini bilirseniz ve ödevlerle ilgili beklentilerini anlarsanız çocuğunuza ev ödevlerinde yardımcı olmanız kolaylaşır.
  • Ev ödevi için uygun bir alan oluşturun. Artık günümüz şartlarında birçok çocuğun kendine ait olsa da, halen böyle bir şansa sahip olmayan çocuklar da var. Bu nedenle odaları yoksa bile ödevlerini yapacakları bir köşeye sahip olmaları önemlidir. Çocuğun bütün dikkatini derse verebilmesi için bu köşenin, dikkat dağıtacak (televizyon, bilgisayar, cep telefonu, fazla renkli mobilyalar vb.) faktörlerden uzak ve sessiz olması gerekir. Çocuğunuz derse başlarken, kalem, ders kitabı, sözlük, cetvel vb. gerekli gereçleri yanında olmasını sağlayın. Bu tür ihtiyaçları için yerinden kalkıp durması dikkatinin dağılmasına neden olacaktır.
  • Düzenli çalışmalarını sağlamak için bir ders çalışma planı hazırlayın. Okulların rehberlik servisleri veya sınıf öğretmenleri de ders çalışma planı hazırlıyor. Kendiniz hazırlayamasanız bile okulun rehber öğretmeninden bu konuda yardım isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun hangi saatlerde verimli çalışabildiğini tespit edip, bu saatlerde çalışmalarını destekleyin. Düzenli ders çalışma planı, ev ödevlerinin günü gününe yapılması ve okulda gün içinde öğretilen konuların tekrar edilmesi, hem pekiştirmeyi sağlar, hem de sınavlardan önce konuların yığılmasının önüne geçer.
  • Zor veya uzun konuların parçalara bölünerek çalışılması daha kolaydır. Bir elmayı tek lokmada yemek mümkün değildir ancak dilimlere bölerek yemek kolaydır. Ayrıca, her 40 dakikada bir 15 dakikalık ara vermesini sağlamayı unutmayın. Yetişkin insanlarda bile dikkati toplama süresi 20 dakikadır. Bu nedenle pomodoro tekniğiyle ders çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Bu teknik, 20 dakikada bir 5 dakikalık ara verme şeklinde uygulanır ve en az 3 defa tekrar edildikten sonra 20 dakikalık uzun bir ara verilmesi gerekir.
  • Çocuklar ev ödevlerini kendileri yapmalıdır. Anne-babalar sadece yol göstererek rehberlik yapmalıdır. Çünkü çocuğun işi öğrenmektir. Ödevlerini siz yaparsanız öğrenmesi çok zordur.
  • Onları motive etmek ve moral vermek anne-babaların en önemli görevleri arasındadır. Ödevlerini kontrol edin. Motivasyonlarını kaybettiklerinde onları cesaretlendirin. Okul, dersler ve ödevler hakkında sorular sorun. Okuluyla ilgili olduğunuzu gösterin.
  • Çocuklar en iyi taklit ederek öğrenir. Siz yandaki odada komedi filmi veya dizi izlerken çocuğunuzun hiç de eğlenceli olmayan ev ödevleri ile boğuşması onların nazarında adil değildir. Çocuğunuz ödevini yaparken siz de kitap okuyabilirsiniz. Bunu yaparak hem motive olmalarını sağlar, hem de iyi bir örnek olursunuz. Birçok anne-baba çocuklarının yeterince kitap okumamasından yakınır. Oysa çocuk anne-babasının elinde bir kez bile kitap görmemiştir. Unutmayın! Davranışlar sözlerden çok daha etkilidir.
  • Çalışmalarını ve çabalarını övün. Ders veya karne notlarına takılıp kalmayın. Sınavlar sadece çocukların belirli konuları ne kadar anladığını veya bildiğini ölçer. Zekalarını ve yeteneklerini ölçmez. Her çocuk matematik dahisi olacak diye bir şey yok! Çok iyi bir ressam, herhangi bir matematik öğretmeninden çok daha başarılı olabilir ve çok daha fazla para kazanabilir. Çocuğunuzun yeteneklerinin farkında olun. Her türlü çabalarını destekleyin.

Çocuğunuzun ev ödevleri ile ilgili birtakım problemleri varsa, ödevlerini yapmak istemiyorlarsa, öğretmenlerinden veya rehberlik servisinden destek isteyebiliriniz. Bazı çocuklar yaşadıkları göz problemleri nedeniyle tahtayı görmede sorun yaşayabilir. Veyahut herhangi bir öğrenme bozukluğu (disleksi, diskalkuli, disgrafi vb.) problemi yaşıyor olabilir. Çocuğunuzun sınıf ortamındaki durumunu öğrenmeniz ve ara sıra öğretmenleriyle görüşmeniz faydalı olacaktır.

Son olarak;
Ev ödevleri öğrencilerin öğrendikleri bilgileri pekiştirmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle ödevleriyle ilgili olmanız, çocuğunuzun başarısına muhakkak ki katkı sağlayacaktır. Bütün bunları uyguladığınızda, ev ödevlerine yardım abla aramanıza da gerek kalmayacaktır.