Bebeklerde Göz Çapaklanması

Bebeklerde Göz Çapaklanması

13 Kasım 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Hemen hemen tüm bebeklerde en az bir kez görülen çapaklanma sorunu her annenin yaşadığı bir durumdur. Bebeklerde çapakların nedenleri bilinmeli ve buna göre erken önlem alınmalıdır. Bebeklerde çapak temizleme nasıl yapılır? Anne sütü bebeklerde çapaklara iyi gelir mi? Bebeklere göz masajı nasıl yapılır? İşte bebeklerde göz çapaklanması için en iyi yöntemler…   

Annelerin yeni doğan bebeklerinde sıklıkla karşılaştıkları durumlardan biri de çapaklanma sorunudur. Genellikle uzun süreli uykudan kaynaklandığı düşünülen ve doğal bir salgı olduğu düşünülen çapaklar, anneden bebeğe geçebilen enfeksiyon veya hastalıkların ilk belirtileri olabilir. Alerjiler, göz nezlesi, sinüzit ya da göz iltihabı gibi nedenlerle de oluşan bu çapaklar sık ​​görülmeye devam ediyorsa bebeğin sağlığı için mutlaka doktor başvurmak gerekir. Göz dağıtıcı dediğimiz gözün en iç kısmındaki sarımsı ve yapışkan sıvı ile göz kapağı çevresinde çapaklanma sorunu yeni doğan bebeklerde büyük bebeklere göre daha sık görülür. Uygulanabilecek basit ama etkili tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşme sağlanabilir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Nedenleri

Özellikle yeni doğan bebeklerde çapakların en sık nedeni bebeğin doğum kanalından geçerken kaptığı enfeksiyonla başlar. Bu çapak doğumun ilk gününde ortaya çıktığında farklı, sonraki günlerde veya haftalarda ortaya çıktığında farklı nedenlerle oluşmuş olabilir. Toplumda pek ciddiye alınmayan ancak uzun süre devam ettiğinde gözde delinme gibi ciddi sorunlara yol açabilen çapakların nedenlerine bakalım…

Kirpik iltihabı: Bebeklerde daha sık görülen kirpik diplerinde iltihaplanma, yetişkinlikte çapaklara neden olabilir. Gözde veya göz çevresinde kuruluk, kirpik diplerindeki kuruluk ve iltihap doktor tarafından önerilen krem ​​veya merhem ile giderilebilir.

Göz nezlesi: Bebeklerde görülen göz nezlesi, şişkinliğe, kızarıklığa ve çapaklanmaya neden olabilir. Göz nezlesini geçirmek için kullanılan antibiyotikler yeni doğanlarda doktor onayı ile alınması gereken bir ilaçtır. Doktor söylemediyse ılık ve ıslak bir bezle temizlendikten sonra soğuk kompres önerilebilir.

Genellikle bebeklerde göz çapaklanması nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

– Göz enfeksiyonları,

– Göze farklı bir cisim gelmesi,

– Doğumdan sonraki ilk üç ay içinde sürekli bir çapak varsa, gözyaşı kanalında tıkanıklık çapaklanmaya neden olabilir.

– Korneada travma gibi problemler nedeniyle göz çevresinde çapak oluşur.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Belirtileri

Yeni doğan bebeklerde görülen çapakların ilk belirtileri şu şekildedir;

Gözlerden sarı veya yeşil akıntı,

Uyku sırasında kirpiklerin birbirine yapışması,

Göz kapaklarının şişmesi,

Gözün beyaz kısımlarının kızarması,

Göz kapaklarında ve kirpiklerde kurumuş iltihaplanma,

Göz sulanması.

Genellikle virüslerin veya bakterilerin neden olduğu çapak sorunu, enfeksiyona neden olan hava veya mikroplar yoluyla kişiden kişiye kolayca bulaşabilir. Bebeklik, çocukluk ve yetişkinlik döneminde görülen bu tür rahatsızlıkların bulaşması normaldir. Rahatsızlığı olan bir kişinin veya bebeğin havlu, çarşaf ve yorgan gibi kişisel eşyaları ait olduğu kişiye özel olmalıdır.

Annenin gözlerinde çapaklar varsa o sırada bebekle sık temas edilmemesi önemlidir.

Bebeklerde Göz Çapaklanması İçin Anne Sütü

Yeni doğan bebeklerde sıklıkla karşılaşılan çapaklar için doktor, enfeksiyonu önlemek için antibiyotik göz damlası içeren bir merhem önerebilir. Ellerinizin temiz olduğundan emin olduktan sonra merhemi çapak bölgesine uygulayabilirsiniz.

Bebeklerde göz çapaklanması için anne sütü de önerilir. Doktor onay verdiyse anne sütünü bebeğin gözüne damlatıp pamuk veya bezle silmek zararlı değildir aksine çapaklanmayı giderir. Ancak bebeğin gözlerine dokunurken dikkatli olunmalıdır.

Bebeklerde Çapak Nasıl Temizlenir?

Bebeklerde göz çapaklanması problemi için doktor kontrolünde uygulanabilen antibiyotik tedavisinde kronik çapak durumu varsa erken önlem almakta fayda var. Aksi halde gözyaşı kanallarında tıkanıklık olabilir. Pamuklu bezi ıslatarak ve nazikçe silerek çapakları temizleyebilirsiniz. Her şeyde olduğu gibi mucizevi bir tedavi yöntemi olan anne sütü çapak bölgesine damlatılırsa doğal bir antibiyotik etkisi oluşturulabilir.

Gözyaşı tıkanıklığının neden olduğu çapakları geçirmek için göz yayının alt kısmında şişlik olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Bebeklerde Göz Çapaklanması Su İle Nasıl Temizlenir?

İlk önce temiz bir pamuk alın ve ılık suya batırın. Ardından pamuğu bebeğinizin iki gözü için ayrı ayrı hazırlayın. Hazırladığınız pamuğu bebeğinizin gözünün dışından aşağıya doğru nazikçe silin. Bu basit yöntemle bebeğinizin gözlerini temizleyebilirsiniz.

Bebeklerde Göz Masajı

Ellerinizi sabunla yıkadıktan sonra parmak uçlarınızla gözden buruna dairesel hareketlerle masaj yapın. Bu hareketi tek seferde 10 defa yapın ve günde 5 defa uygulayın. Masaj yöntemi dışında doktorun uygun gördüğü antibiyotikli göz damlası ve merhem kullanın.

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebeklerde Uyku Eğitimi” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kaynak: torial.com