Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

10 Mayıs 2022 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bebekler ne zaman oturmaya başlar? Bebekler ne zaman emeklemeye başlar ve yuvarlanır? Bebeklerin emeklemesini ve oturmasını desteklemek için neler yapılabilir?

Bebekler ilk yıllarında çok hızlı büyür ve gelişir. Gelişim dönemleri çok hızlı bir biçimde ilerler. Her geçen gün yeni bilgiler öğrenen bebekler, gelişimlerinin en hızlı dönemlerini ilk yıllarında yaşarlar.

Bebeklerin gelişimiyle ilgili anne-babaların en çok merak ettiği konulardan biri de, bebeklerin ne zaman oturmaya, yuvarlanmaya ve emeklemeye başladığıdır. Bütün bunlar, bir bebeğin motor becerilerinin ve fiziksel gelişiminin önemli bir parçasıdır.

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebeklerin yardım almadan kendi başlarına oturabilmeleri için, başlarını dik tutabilmeleri ve vücutlarının üst bölgesinin yeterince güçlenmesi gerekir. Bebekler genellikle 2 aylık olduklarında başlarını dik tutmaya ve yüzüstü yatarken kollarıyla bedenlerini yukarıya doğru itmeye başlarlar.

Gelişim süreci normal olarak devam eden 4 aylık bir bebek, başını desteksiz olarak sabit tutabilir. 6 aylık olduğundaysa yardım alarak oturmaya başlar. 9 aylık bir bebek desteksiz oturma pozisyonu alabilir fakat yine de yardıma ihtiyaç duyar. 12. aya geldiğindeyse artık yardıma gerek duymadan tek başına oturabilir.

Bebeğiniz 6 aylık olduktan sonra onu etrafına yastık koyarak oturtabilirsiniz. Bu teşvikiniz tek başına oturmaya başlamasını hızlandıracaktır. Öte yandan zaman zaman yüzüstü yatırarak, karın ve kol kaslarının gelişmesine de destek olabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Yuvarlanır?

Bebekler 4 aylıkken yuvarlanmaya başlar. Yuvarlanmanın ilk adımı olarak bir yandan diğer yana sallanırlar. Bebekler 6 aylık olduklarında ise her iki yöne de dönebilirler. Bebekler ilk önce yüzüstü yatarken sırtüstü dönmeyi öğrenirler. Daha sonra bu hareketi tam tersi yönde, sırtüstünden yüzüstüne doğru yapabilirler.

Bebeğinizin yuvarlanma hareketini yapmasını desteklemek için, onu sırtüstü yere yatırıp kolunun uzanabileceği seviyenin çok az ilerisine bir oyuncağını bırakın. Bebeğiniz oyuncağa ulaşabilmek için yuvarlanmaya çalışacaktır.

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebekler 6 aylık olduklarında elleri ve dizleri üzerinde ileri geri sallanırlar. Bu sallanma hareketi emeklemenin ilk adımıdır. Sallanmayı öğrenen bebek, öne doğru ilerlemeden önce geriye doğru sürünmeye başlayabilir. Bebekler 9 ayı doldurduklarındaysa genellikle sürünmeyi ve emeklemeyi öğrenmiş olurlar. Bazı bebekler, bir komando gibi vücutlarını kollarıyla iteleyerek emeklemeye başlar.

Bebeğinizin emeklemesini desteklemek için onu güvenli bir alanda (varsa merdiven basamaklarından uzak) yüzüstü yere bırakın. İleri geri sallanmayı öğrenen bebeğinizin oyuncaklarını ulaşamayacağı bir yere bırakın. Oyuncağına uzanıp alması için bebeğinizi cesaretlendirin.

Bebeğiniz emeklemeye ve yürümeye başladığında evin içinde gerekli güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmeyin. Deterjan benzeri temizlik ürünlerinin, keskin ev gereçlerinin, bebeklerin kendilerine zarar verebileceği diğer aletlerin bulunduğu çekmece ve dolapları kilitleyin. Bebeklerin güvenliği için üretilmiş bebek çekmece kilidi benzeri ürünleri, bebeğinizin sağlığını korumak için kullanabilirsiniz.

“Bebekler ne zaman oturmaya başlar, bebekler ne zaman emeklemeye ve yuvarlanmaya başlar” sorularına verilebilecek genel cevap yukarıda ifade ettiğimiz gibidir. Ancak her çocuğun kendine münhasır olduğunu unutmamalısınız. Bebeğinizin gelişim dönemine uygun ilerleme katedemediğini gözlemliyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerekebilir.

Bebek sağlığı ile ilgili diğer birçok konuyu sitemizden okuyabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz