3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

3 Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

9 Nisan 2022 1 Yazar: Sosyolog İsmail Hakkı Karhan

3 günde tuvalet eğitimi nasıl verilir? Tuvalet eğitimi için çocuğun hazır bulunmasının şartları nelerdir? 3 günde tuvalet eğitimi vermek mümkün müdür?

Bazı anne babaların ne kadar zorlandığını düşününce, birçok ebeveynin başarılı bir tuvalet alışkanlığını sadece 3 günde kazandırıyor olması pek de inandırıcı gelmiyor olabilir. Ancak 3 günde tuvalet eğitimi vermek gerçekten mümkün.

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlamadan önce, eğer çocuğunuzun buna hazır olup olmadığından emin değilseniz bu konuyu doktorunuza danışın. Çünkü çocuğunuzun tuvalet alışkanlığı kazanmaya biyolojik olarak hazır olup olduğundan emin olmalısınız.

Başlamadan bir ay kadar önce:

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğuna dair verdiği işaretlere dikkat edin. Bu belirtiler şunlardır;

 • Bir seferde en az iki saat kuru kalma
 • Lazımlığı kullanmaya istekli olma
 • Çocuk bezi giymeyi reddetme
 • Her gün düzenli bir saatte kaka yapma

Tuvalet eğitimini vermeyi planladığınız hafta sonunuzu tamamen boşaltın ve sadece tuvalet eğitimine odaklanın. Bu durum, tüm normal hafta sonu aktivitelerinizi iptal etmenizi gerektirir. Tuvalet eğitimi için size birisinin en azından ilk iki gün boyunca yardımcı olması gerekir.

Tuvalet eğitimi için size yardımcı olacak kişiyle (muhtemelen eşiniz) “tuvalet dansı” yapın. Amaç, çocuğunuzun başarılarını kutlamak ve devam etmesi için onu teşvik etmektir. Bunun için tuvalet alışkanlığı konulu çocuk şarkılarından faydalanabilirsiniz.

Çocuğunuzu lazımlık kullanımı konusunda eğitmeye başlayın. Tuvalet eğitimine başlayacağınız hafta sonundan iki ila beş hafta önce, tuvaleti her kullanması gerektiğinde, süreci gözlemleyebilmesi için çocuğunuzun yanında olun.

Pantolon ve iç çamaşırı nasıl indirilir?

Lazımlığa nasıl oturulur?

Çiş veya kaka lazımlığın nasıl içine yapılır?

Kendini nasıl temizlersin?

Pantolon ve iç çamaşırı hangi sırayla yukarı çekilir?

Sifonu çekmek

Elleri yıkamak

Çocuğunuzu, bebek bezini atmaya hazırlayın. Başlamadan yaklaşık bir hafta önce, çocuğunuza bir yığın çocuk bezi gösterin ve yakında onları artık giymesine gerek kalmayacağını çünkü bir süre evde bez takmadan dolaşabileceğini söyleyin. Bunu eğlenceli ve heyecan verici bir gelişme olarak sunun (çocuğunuz en az 2 yaşındaysa).

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

3 günde tuvalet eğitimi

Üç Günde Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

3 Günde Tuvalet Eğitimi İçin İlk Gün:

Çocuğunuz uyanır uyanmaz onunla birlikte kalkın. Günün geri kalanında, altında rahat giyilip çıkartılabilen bir kıyafetle dolaşmasını sağlayın.

Çocuğunuz sizin de aşina olduğunuz, tuvaleti geldiğine dair işaretler verecektir. Tuvalet eğitiminde size yardımcı olacak kişiyle çocuğunuzu sırayla kontrol altında tutun. Tuvaletinin geldiğine dair belirtiler başladığında, “Çiş lazımlığa gidiyor” diyerek onu hızlı bir şekilde lazımlığa taşıyın.

Gün boyunca (normal öğünlere ek olarak) tuzlu veya sulu atıştırmalıklar yedirin ve sık sık lavaboya gitmesi için bol su içirin.

Yere değil de lazımlığa az bir miktarda da olsa çiş (birkaç damla) veya kaka yaptığında, çocuğunuzun bu başarısını abartılı bir biçimde kutlayın. Alkışlarla şarkılar söyleyin. Ayrıca övgü, beşlik çakma gibi ödüllendirme yöntemleri de kullanabilirsiniz. Anneanne/babaanne, dede, teyze, dayı, amca, hala gibi akrabalarınızı veya yakın arkadaşlarınızı çocuğunuzun yanında arayarak, bu durumu onlara coşku ve heyecanla anlatın. Tabi bunun öncesinde tüm bu kişilere tuvalet eğitimine başlayacağınızı ve onları arayarak sevinç gösterilerinize destek olmalarını söyleyin.

Elbette çocuğunuzun bu denemeler sırasında lazımlığa yetişemediği anlar olacaktır. Temizlerken “çiş (veya) kaka lazımlığa giriyor” deyin. Asla ona bağırmayın veya kazalar olduğu için onu utandırmayın çünkü bu kazaların olması normaldir.

Çocuğunuza şekerleme yapmadan ve gece uykusuna yatmadan önce tuvalete gitmesi gerektiğini söyleyin. Çocuğunuza tuvalete gitmek isteyip istemediğini sormayın çünkü muhtemelen hayır diyecektir.

Kuru kalacağından emin değilseniz, yatmadan önce çocuğunuzun altına su geçirmez bir örtü serin. Çocuğunuz gece sık sık uyanıyor ise gece tuvalet eğitimi için de aynı yöntemi izleyebilirsiniz.

3 Günde Tuvalet Eğitimi İçin İkinci Gün:

2. gün çocuğunuz uyanıp lazımlığa/tuvalete çişini yaptıktan sonra hep birlikte kısa bir yürüyüşe çıkın. 30 dakikadan fazla olmamasına özen gösterin ve yanınızda bir lazımlık bulundurun. Çocuğunuza içinde çocuk bezi hissi verecek hiçbir şey olmayan bol pantolonlar giydirin. (Çocuk bezi, alıştırma külotu veya iç çamaşırı olmayacak). Eve kazasız bir şekilde dönemeyeceğinizi düşünüyorsanız, yanınıza çocuğunuz için yedek kıyafet alın. Gün boyunca yine her tuvaletini yaptığında aynı sevinç gösterilerine ve telefon görüşmelerine devam edin.

3 Günde Tuvalet Eğitimi İçin Üçüncü Gün:

Aynı rutine devam edin. Öğleden sonra şekerlemeden sonra yine 30 dakikalık bir yürüyüş için dışarıya çıkın.

Evden çıkmadan hemen önce, çocuğunuzun lazımlığı/tuvaleti kullanmasını sağlayın.

Çocuğunuza bir gün önce yaptığınız gibi, içinde çocuk bezi hissi verecek hiçbir şey olmayan bol pantolonlar giydirin. Yanınızda yedek kıyafet ve lazımlık getirin.

3 günde tuvalet eğitimi ile birlikte çocuğunuz 10-12 kez lazımlığa çiş yapmayı başardıktan sonra, tuvalet ihtiyacı her doğduğunda çocuğunuzun kendi kendine tuvalete gitmesini bekleyebilirsiniz. Ancak eğitimin tamamlanması için bazı takiplerin yapılması gerekir. Bunlar;

 • Önümüzdeki üç ay boyunca evdeyken çocuğunuza bez bağlamayın. (Gerektiğinde uyku ve gece için çocuk bezi kullanabilirsiniz.)
 • Çocuğunuza, evde olmadığı zamanlarda da (kreş dahil) bol pantolonlar giydirin. Kreşte çocuğunuzla ilgilenen öğretmenlerini bu konuda uyarmayı unutmayın.
 • Eğer her şey yolundaysa, çocuğunuzun üç ay sonra bol külotlar giymeye başlamasına izin verebilirsiniz.
 • Her ihtimale karşı arabada bir lazımlık bulundurun.
 • Çocuğunuzda tuvalet eğitimi aldığı hafta sonundan sonra lazımlığı kullanma alışkanlığı oluşmadıysa, sadece bir veya iki ay bekleyin, sonra tekrar deneyin. Çocuğunuz 2 yaşından küçükse, tuvalet eğitimi vermek için bir müddet daha beklemeniz en doğrusu olacaktır.

Üç Günde Tuvalet Eğitiminin Avantajları

Tuvalet eğitimi nasıl verilir?
 • Tuvalet eğitimi için ayıracağınız bir hafta sonu, süreci hızlandırmak için yararlı ve takip etmesi kolay bir yol olabilir.
 • Kendinize zaman kazandırabilirsiniz.
 • Çocuğunuz, kısa sürede elde ettiği bu başarısından ve bezden kurtulup bağımsızlığını kavuşmasından dolayı kendiyle gurur duyacaktır.
 • Çocuk bezleri için para harcamaktan kurtulup tasarruf edebilir ve çevreyi koruyabilirsiniz.

Tuvalet eğitimini eğlenceli ve heyecanlı hale getirmek (birkaç damla çiş veya bir miktar kaka lazımlığa her girdiğinde coşkuyla dans ederek), lazımlığı kullanmaya direnen veya hiç ilgi göstermeyen bir çocuğu kolaylıkla ikna edebilir.

Üç Günde Tuvalet Eğitiminin Dezavantajları

 • Çocuğunuzun her hareketini izleyip onu lazımlığa koşturmak mecburiyetinde olacağınız için üç gün boyunca eve kapanmak zorunda kalırsınız.
 • Aynı gün izin alarak tuvalet eğitimine birkaç gün ayırmak, çalışan iki ebeveyn için zor olabilir.
 • Durumunuza bağlı olarak, çocuk bakımı sürecini tamamlamak zor olabilir.
 • Bakıcılar veya kreş personeli, bakımları sırasında çocuğunuzu çocuk bezi, iç çamaşırı ve alıştırma külotu olmadan bakmak istemeyebilir.

3 Günde Tuvalet Eğitimi İçin Son Öneriler

Çocuğunuza hızlı tuvalet eğitimi vermek istiyorsanız, sürecin sizin için daha iyi ilerlemesini sağlayabilecek başka öneriler de var:

Lazımlık dansı yapmak yerine çıkartmalar, ikramlar veya büyük çocuk iç çamaşırı vaadi gibi diğer ödülleri değerlendirebilirsiniz.

Tuvalet eğitimi için tasarlanmış oyuncak bebekler aracılığıyla lazımlığı nasıl kullanabileceğini çocuğunuza gösterebilirsiniz.

3 günde tuvalet eğitimi vermek için, bir hafta sonunu ve +1 günü buna ayırmanız gerekir. Yöntemin adı 3 günde tuvalet eğitimi olsa da bu alışkanlığın kazandırılması sabır ve emek gerektirmektedir. Çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanıncaya kadar sabırla denemeye devam etmelisiniz.