Yumurtanın Beyazı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Yumurtanın Beyazı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

2 Şubat 2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bir bebeğin hayatının ilk yılı yeni birçok heyecan verici gelişmeyle doludur. Emeklemeyi, oynamayı ve seslerinizi taklit etmeyi öğrenmenin yanı sıra, bebeğiniz ayrıca ilk yılında yeni yiyeceklere ilgi duyacaktır. Genellikle siz bakmadığınızda tabağınızdaki yiyecekleri eline alacak ve tadını denemeye çalışacaktır. Bebeğinize herhangi bir şeyden nasılsa bir şey olmaz düşüncesiyle birkaç ısırık vermek isteyebilirsiniz ancak dikkatli olun. Yumurta akı gibi bazı besinler bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilir. Bu nedenle “yumurtanın beyazı bebeklere ne zaman verilir” diye merak etmeniz olağandır.

Yumurtanın Beyazı Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Yumurta alerjileri çocuklarda tehlikeli semptomlar oluşturabileceğinden, birçok çocuk doktoru bebek bir yaşına gelene kadar yumurta akı verilmesini önermez. Yumurta akı alerjik bileşenler içerdiğinden, sarısı hem bebekler, hem de yetişkinler için genellikle daha güvenlidir. Çocuk doktorunuz bebeğinizin yumurta akı ile tanışması için en uygun zamanı önerecektir. Yumurtanın hem sarısını hem de beyazını yedirdikten sonra, çocuğunuzu alerjik reaksiyon belirtileri açısından izleyin. Bir gıda alerjisinin belirtileri arasında, kızarma, kaşıntılı bir kızarıklık veya kurdeşen, şişme, sinirlilik, ishal, kusma ve hırıltı yer alır. Yumurta alerjisi belirtileri ortaya çıkarsa çocuk doktorunuza başvurun veya bebeğinizin ağzının veya boğazının yakınında şişlik varsa veya nefes almada zorluk çekiyorsa veya aşırı derecede kusuyorsa acil tıbbi yardım alın.

Bebeklerde Alerjiler ve Gıda Duyarlılığı

Çocukların yumurtayı ilk denediklerinde olumsuz tepki vermeleri alışıldık ve sıklıkla rastlanan bir durumdur. Çoğu durumda, bu olumsuz reaksiyon bir alerjiden ziyade sadece bir gıda duyarlılığından kaynaklanır. Gıda hassasiyetlerinin belirtileri, gaz, kabızlık veya kusma şeklinde ortaya çıkabilir. Bebeğinizde yumurtaya karşı gıda duyarlılığından şüpheleniyorsanız, bebeğinize tekrar yumurta vermeden önce birkaç hafta bekleyin. Birkaç hafta sonra yumurta yediğinde yine aynı belirtiler ortaya çıkarsa doktora başvurun.

Bebeklerde Yumurta Alerjisi

Bebeğinize vermeden önce yumurta aklarının veya sarılarının tamamen piştiğinden emin olun. Çiğ veya az pişmiş yumurtalar, gıda zehirlenmesine neden olabilecek bir bakteri türü olan salmonella içerebilir. Ayrıca çocuğunuza, ev yapımı dondurma, kurabiye veya kek hamuru gibi çiğ yumurta içeren yiyecekler vermekten kaçının.

Bebeklerde 1 Yaşına Kadar Beslenme

Bir bebeğin yaşamının ilk dört ila altı ayı boyunca, anne sütü ve demirle güçlendirilmiş bebek maması tüketeceği tek besin olmalıdır. Bu ilk birkaç ay boyunca bebeğinizin sindirim sistemi gelişmeye devam eder ve henüz yumurta gibi katı gıdaları kaldıramaz. Bebeğiniz altı ayı doldurduktan sonra ona, anne sütüne veya mamaya ek olarak püre haline getirilmiş meyveler veya yarı sıvı pirinç gevreği vermeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuz püre haline getirilmiş meyvelerle tanıştıktan sonra, 8. Aydan itibaren püre haline getirilmiş sebzeleri, etleri ve fasulyeleri yavaş yavaş yemeye başlayabilir. Yaklaşık sekiz ila 10 aylıkken bebeğinizin beslenmesine yumurta sarısı ekleyebilirsiniz. Bir yumurtayı haşladıktan sonra, kabuğu ve beyazını çıkarıp ve sarısını küçük parçalara ayırarak bebeğinize verebilirsiniz.

Yumurtanın hem sarısını, hem de beyazını verdiğinizde, bebeğinizi alerjik belirtilere karşı dikkatle takip edin. Herhangi bir problem yaşamanız durumunda gecikmeden doktora başvurmanızda her zaman yarar vardır.

Özetle; “Yumurtanın beyazı bebeklere ne zaman verilir” sorusuna, 1 yaşından sonra ve dikkatle kontrol altında tutularak cevabını verebiliriz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.