Karına Dokunarak Hamilelik Anlaşılır Mı?

Karına Dokunarak Hamilelik Anlaşılır Mı?

30 Ekim 2022 1 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı? Gebelik belirtileri nelerdir? Hamile olup olmadığımı nasıl anlayabilirim? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Beyaz akıntı hamilelik belirtisi mi?

Hamile olduğunuzdan mı şüpheleniyorsunuz? Bunu anlamanın en kesin yolu gebelik testi olmakla birlikte, birçok belirti hamile olduğunuzun işareti olabilir.

Peki! Karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı?
İşin aslı karına dokunarak hamileliğin anlaşılması oldukça zordur. Anca plasentanın rahminizde ciddi anlamda büyümesi neticesinde hamile olduğunuzu anlayabilirsiniz. Tabii ki plasenta hissedilebilecek derecede büyüyene kadar ortaya çıkacak birçok muhtemel belirti, gebe olduğunuzu anlamanızı sağlayacaktır.

Özetle; “karına dokunarak hamilelik anlaşılır mı” sorusuna “evet anlaşılır ancak bunun için bebeğinizin karnınızda yeterince büyümesi gerekir” diyebiliriz.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Adet Döneminin Kaçırılması
Doğurganlık çağında yetişkinliğe adım atmış bir kadınsanız ve olağan adet döngünüz 1 hafta veya daha uzun bir süre geçtiği halde başlamadıysa, gebe olabilirsiniz. Fakat adet düzensizliği sorununuz varsa bu belirti sizi yanıltabilir.

Hassas Ve Ağrılı Göğüsler
Gebeliğin erken dönemlerinde yaşadığınız hormonal değişiklikler, göğüslerinizi daha hassas hale getirebilir. Göğüslerinizde ağrı ve şişkinlik hissedebilirsiniz. Vücudunuz bu hormonal değişikliklere birkaç hafta içinde alışacaktır. Dolayısıyla ağrılarınız hafifleyecektir.

Kusma ve Mide Bulantısı
Günün herhangi bir saatinde başlayan bulantı, yaygın gebelik belirtileri arasında yer alır. Hamile kaldıktan bir ila iki ay sonra mide bulantısı ve kusma problemi yaşamanız olağandır. Bu belirti bazı kadınlarda daha erken dönemlerde görülebileceği gibi, bazı kadınlardaysa hiç yaşanmayabilir. Bu konuda kesin bir bilgi olmamakla birlikte, mide bulantısı ve kusmanın hormonal değişimler sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir.

İdrara Çıkma Sayısında Artış
Gebe kalan kadınların daha sık idrara çıkması, erken hamilelik belirtileri arasındadır. Çünkü gebelik döneminde vücutta kan miktarının artması, böbreklerin mesanede kalan fazla sıvıyı işlemesine sebep olur.

Tükenmişlik
Yorgunluk, yaygın olarak görülen bir diğer gebeliğin erken belirtileri arasında yer alır. Bu durumun nedeni henüz bilimsel olarak açıklanabilmiş değil. Öte yandan hamileliğin ilk dönemlerinde salgılanan progesteron hormonunun yorgunluğa neden olabileceği düşünülmektedir.

Hamileliğin Diğer Belirtileri

Kimi kadınlarda enteresan hamilelik belirtileri görülse de, ilk üç aylık dönemde yaşayabileceğiniz olağan diğer hamilelik belirtileri şunlardır;

Aşırı Duygusallık
Hamileliğin ilk dönemlerinde yoğun olarak salgılanan hormonlar, sizi olağandışı bir duygusallığa ve ağlamaklı ruh haline büründürebilir. Ruh halinde yaşanan bu değişimler, yaygın hamilelik belirtileri arasındadır.

Şişkinlik
Gebeliğinizin erken dönemlerindeki hormonal değişimler, tıpkı adet döneminin başlangıcında hissettiğinize benzer bir şişkinlik hissi yaşamanıza neden olabilir.

Hafif Lekelenme
Hafif lekelenme birçok kadında görülen ilk gebelik belirtilerinden bir diğeridir. Yerleşme kanaması adı verilen bu kanama, döllenmiş yumurtanın rahmin iç kısmına tutunması nedeniyle gerçekleşir. Yerleşme kanaması, hamile kaldıktan 10 ila 14 gün arasında görülür. Bu belirti bütün kadınlarda görülmeyebilir.

Rahim Krampları
Kadınların bazıları gebeliğin başlarında hafif dereceli rahim krampları yaşayabilir.

Kabızlık
Hormonal değişiklikler sadece ruhsal durumunuzu değil, sindirim sisteminizi de etkiler. Sindirim siteminin yavaşlaması birçok kadında kabızlığa nede olur.

İştahsızlık ve Kokulara Karşı Aşırı Hassasiyet
Vücüdunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler, hamilelik döneminizde bazı kokulara karşı daha hassas olmanıza ve tat alma duyunuz değişmesine neden olabilir.

Burun Tıkanıklığı ve Burun Kanaması
Hormon seviyelerindeki artış ve vücudunuzun daha fazla kan üretmesi, burnunuzdaki mukoza zarının şişmesine, kurumasına ve kolaylıkla kanamasına neden olabilir. Bu durum, burun tıkanıklığı veya burun akıntısı yaşamanıza neden olabilir.

Gerçekten Hamile Misiniz?

Yukarıda sırladığımız bu belirtilerin birçoğu gebeliğe özgü değildir. Bazı belirtiler hastalandığınızın veya adet döneminizin başlamak üzere olduğunun göstergesi olabilir. Öte yandan bu belirtilerin hiçbirini yaşamadan da bir gebelik süreci geçirebilirsiniz.

Her ihtimale karşı, bir adet dönemini kaçırırsanız veya yukarıda sıraladığımız belirtilerin birkaçını yaşadıysanız, evinizde bir gebelik testi yapabilirsiniz. Test sonucunun pozitif çıkması durumunda, bir kadın doğum uzmanından randevu almanız yararlı olacaktır. Çünkü gebeliğinizin kesinlik kazanması ne kadar erken gerçekleşirse, doğum öncesinde kendinize ve bebeğinize ihtimam göstermeye o kadar erken başlayabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz