Anne Karnında Bebeğin Titrer Gibi Hareket Etmesi

Anne Karnında Bebeğin Titrer Gibi Hareket Etmesi

28 Ekim 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Anne karnında bebeğin çok hareketli olmasının sebepleri nelerdir? Anne karnında bebeğin titrer gibi hareket etmesi normal midir? Bebeğin anne karnındaki hareketlerinin nedenleri nelerdir?

Bebeğinizin son günlerde karnınızda sanki seğiriyormuşçasına ve tuhaf bir biçimde hareket ettiği hissine kapılıyor musunuz? Peki! Bu garip hareketlerin nedenini merak ediyor musunuz?

Esasında bebeklerin anne karnında kimi zaman rahatsız edici bir şekilde hareket etmesi olağandır. Bu hareketlerin tuhaf veya olağandışı olması, sizi hemen kaygılandırmamalı. Şimdi, anne karnında bebeğin titrer gibi hareket etmesi neden kaynaklanır, endişelenmeyi gerektirecek bir durum var mıdır anlatalım.

Anne Karnında Bebeğin Titrer Gibi Hareket Etmesi Neden Kaynaklanır?

Anne karnında bebeğin hareket etmesinin birçok nedeni olabilir. Bebeğinizin karnınızı tekmelediğini, diğer hareketlerinden ayırt etmeniz mümkündür. Bebeğin hareketlerinin sebeplerin bilmek, sizi daha rahat ve güvende hissettirecektir.

Esneme: Doğuma yakın bebeğinizin hareket alanı daralmaya başlar. Bebeğinizin karnınızda o minik kollarını ve bacaklarını uzatmak istemesi normaldir. Seğirme veya spazm benzeri bu esneme hareketleri kimi zaman bir tekmeden daha güçlü olabilir. Ayrıca esneme hareketi, biraz daha uzun süren bir rahatsızlık hissetmenize neden olabilir.

Hıçkırık: Bebeğin anne karnında henüz dünyaya gelmeden hıçkıracağını düşünmek size biraz tuhaf gelebilir. Fakat bu zaman zaman görülen bir durumdur. Bebeğin anne karnında hıçkırması, genellikle aynı saatlerde meydana gelir. Bazı anneler bu durumu, hafif seğirme ve titreme şeklinde hisseder. Komik veya tuhaf gelse de bebeğin anne karnında hıçkırması normaldir.

Kas Spazmları: Anne karnında gelişimi devam eden bebeğin kimi zaman istem dışı hareket etmesi, anne karnında bebeğin titrer gibi hareket etmesinin nedenlerinden biridir. Kas spazmları çoğu zaman hızlı ve sarsıcıdır.

Kordon Hareketleri: Rahimdeki amniyotik sıvı içinde bebekler yüzer gibi hareket ederler. Bu hareketler sırasında bebekler bazen kordona dolanabilir. Bebeğinizin kıpırdamaya çalışırken seğirir gibi hareket ettiğini hissedebilirsiniz. Bebeğin kordona dolanması genellikle tehlikeli değildir ve bütün bebekler kordona dolanabilir. Fakat doktor kontrolü sırasında bebeğinizin kalp atışlarında zayıflama fark edilirse, bu durum müdahale gerektirir.

Şaşkınlık: Bebeğiniz dışarıdaki sesleri ve olayları duyup hissedebilir. Ani bir yüksek ses, bebeğinizin karnınızda irkilerek seğirmesine neden olabilir. Böyle durumlarda karnınıza tekme veya yumruk yemeniz normaldir.

Yediğiniz Gıdalar: Tükettiğiniz yiyecek ve içecekler, bebeğinizin farklı tepkiler vermesine sebep olabilir. Çok soğu içecekler, fazla miktarda kafein, şekerli gıda ve meşrubatlar, bebeğinizin hareketlenmesine neden olacaktır. Bu hareketler kimi zaman alışık olduğunuzdan çok daha güçlü olabilir. Bu tip durumlarda anormal bir durum olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak genellikle ortada endişe edilecek bir şey yoktur.

Anne Karnında Bebeğin Titrer Gibi Hareket Etmesi Normal Mi?

Bebeğin anne karnında hareket halinde olması normaldir. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde bebeğinizin hareketleri sıklaşacak ve sertleşecektir. Bu fetal hareketlerin çok büyük bölümü, bebeğinizin sağlıklı olduğunun işaretidir. Şaşkınlık, kas spazmı, hıçkırık, esneme gibi hareketler, bebeğinizin gelişiminin yolunda gittiği anlamına gelmektedir.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz