Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Domates Bebeklere Ne Zaman Verilir?

23 Aralık 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Botulizm riski nedeniyle bir yaşın altındaki bebeklere domates verilmesi önerilmemektedir. Bir yaşından sonra bebeğinizi beslerken bir miktar domates verebilirsiniz ancak domatesi nasıl hazırladığınıza dikkat etmeniz önemlidir.

Bebeğinize domates yedirirken aşağıdakileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Az bir miktarla başlayın: Bebeğinize küçük bir parça pişmiş domates verin ve nasıl tolere ettiğini gözlemleyin. Olumsuz tepkileri yoksa, zamanla miktarı kademeli olarak artırabilirsiniz.

Domatesleri pişirin: Pişirilmiş domatesleri bebekler çiğ domateslere nazaran çok daha kolay sindirir. Domatesleri bebeğinize vermeden önce buharda pişirebilir, kızartabilir veya püre haline getirebilirsiniz.

Bebeğinize bütün domates vermekten kaçının: Küçük boyutlu olsa da bebeklere verilen bütün çeri domatesler, bebeklerde boğulma tehlikesi oluşturabilir. Bunun yerine, domatesleri küçük parçalara ayırın veya püre haline getirerek bebeğinize yedirin.

Baharata dikkat edin: Bebeğinize domates verirken tuz veya başka baharatlar eklemekten kaçının. Çünkü bebeklerin böbrekleri henüz büyük miktarlardaki sodyumu işlemeye hazır değildir.

Bebeğinizin beslenmesine yeni yiyecekler eklemeden önce çocuk doktorunuzla konuşmak her zaman için iyi bir fikirdir. Her bebeğin gelişiminin farklılık gösterebileceğini göz önünde bulundurarak, bebeğiniz için en uygun beslenme şeklini bir uzmandan öğrenmeniz en doğrusudur. İnternetten veya güvenilir olmayan kaynaklardan okuduğunuz genel geçer bilgilere, hemen hiçbir konuda güvenmemelisiniz.

Botulizm Nedir?

Botulizm, vücudun sinirlerine saldıran bir toksinin neden olduğu nadir fakat ciddi bir hastalıktır.

Botulizmin belirtileri genellikle, gözleri, yüzü, ağzı ve boğazı kontrol eden kasların zayıflaması ile başlar. Bu zayıflık boyun, kollar, gövde ve bacaklara yayılabilir. Botulizm ayrıca nefes almayla ilgili kasları zayıflatabilir, bu da nefes almada güçlük ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

12 aydan küçük bebeklere bal vermek botulizme neden olabilir. Yine doğru şekilde konserve edilemeyen yiyecekler, özellikle bebeklerde botulizme neden olabilir. Ayrıca uygun şekilde hazırlanmayan veya saklanmayan gıdaların da botulizme neden olabileceğini bilmek gerekir.

Botulizm Belirtileri Nelerdir?

Botulizmin semptomları genellikle gözleri, yüzü, ağzı ve boğazı kontrol eden kasların zayıflığı ile başlar. Bu zayıflık boyun, kollar, gövde ve bacaklara yayılabilir. Botulizm ayrıca nefes almayla ilgili kasları zayıflatabilir, bu da nefes almada güçlük ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

“Domates bebeklere ne zaman verilir” sorusuna özetle; 1 yaşından sonra, pişirilerek ve dikkatle takip edilerek cevabını verebiliriz.

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebeklerde Ek Gıdaya Geçiş” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz