Diş Fırçalama Kuralları

Diş Fırçalama Kuralları

22 Mayıs 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Diş fırçalama kuralları nelerdir? Çocuklara diş fırçalama alışkanlığı nasıl kazandırılır? Doğru diş fırçalama tekniği nedir? Çocuklarda diş ipi kullanımı nasıldır? Diş fırçası nasıl seçilir?

Diş fırçalama kuralları, çocukların genel sağlığı açısından önemlidir. Unutulmamalıdır ki birçok hastalık ağız yoluyla vücuda girer. Bu nedenle çocuklarımızı ağız hijyeni ve diş fırçalama kuralları hakkında bilgilendirmemiz gerekir.

Ağız Hijyeni

Bebekler malumunuz dişsiz doğarlar. Ancak bir yıl içinde birkaç diş çıkarırlar. Bu nedenle, en başından itibaren dişlerine özen göstermelisiniz. Ayrıca 3-4 yaşına gelene kadar çocuklarınıza ağız hijyenini kendi kendilerine yapabilmeyi öğretin.

Hem dişlerin hem de diş etlerinin uygun şekilde bakımı yapılmadığında, çocuklarınız, çürükler, ağız kokusu ve diğer ağız sorunları yaşayabilir. Bu nedenle onlara diş etlerine bakmayı öğretmeyi unutmayın. Ayrıca, dişleri temiz tutmak, çocuklar için kişisel hijyenin çok önemli bir yönüdür.

Diş Fırçası Nasıl Seçilir?

Çocuğunuz için özellikle çocuklar için yapılmış diş fırçalarından satın alın. Daha küçük olmaları sebebiyle, yumuşak ve gelişmekte olan diş etlerine sahip oldukları için daha yumuşak kıllardan yapılmış bir diş fırçası kullanmaları daha uygun olacaktır. Çocuklara uygun diş fırçalarını birçok markette ve online satış mağazalarında bulabilirsiniz.

Diş Fırçalama Kuralları

Öncelikle, çocuklarınızın günde en az iki kez dişlerini fırçalamalarını sağlayın.

Sonrasında çocuklarınızın dişlerini doğru bir biçimde fırçaladığından emin olun. Çocuklarınıza ağız hijyenini anlatırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

İlk 12 ayda çocuğun diş etlerini temiz bir bezle hafifçe ovun.

İlk diş göründüğünde, yüzeyini yumuşak bir diş fırçası ve suyla hafifçe ovalayın.

Çocuğunuzun yaklaşık iki yaşına geldiğinde diş macunu kullanmasına izin verin.

Onlara kendi başlarına dişlerini nasıl fırçalayacaklarını öğretin.

Herhangi bir yiyecek parçacığı dişlerin içinde veya arasında olmamalıdır çünkü çürüklere neden olabilir ve dişlere zarar verebilir.

Dişlerini kendi başlarına fırçalamayı öğrenmeleri için şu ipuçlarını kullanabilir ve onlara şu talimatları verebilirsiniz;

Fırçayı dişlerine göre 45 derece açıyla tut.

Fırçayı yavaşça ve nazikçe ileri geri hareket ettir.

Dişlerin tüm yüzeylerini fırçala.

İç kısmı iyice temizlemek için fırçayı dik tutarak yavaşça yukarı aşağı hareket ettirebilirsin.

Dil bölgesindeki bakterileri temizlemek için diş fırçasının arka yüzünü kullan.

Çocuklarda Diş İpi Kullanımı

Diş ipi, çocuklarınızın dişlerini diş boşluklarından ve diğer hastalıklardan uzak tutmak için harika bir uygulamadır. Bu nedenle, güzel ve özgüvenle gülümsemelerini sağlamak için çocuklarınıza diş ipi kullanmayı öğretmelisiniz. Bunu ilk aşamada siz uygulamalı olarak öğretebilirsiniz. Daha sonra kendi başlarına yapmalarına izin verebilirsiniz.

Onlara adım adım diş ipi kullanma tekniğini öğretin;

Yeterince diş ipi alın ve iki ucunu parmaklarınızın arasına sarın.

Diş ipini başparmağınız ve işaret parmağınız arasında tutun. Ardından, diş ipini çocuğunuzun dişlerinin içine girin.

Diş ipini C şeklinde tutun. Daha sonra diş ipini çocuklarınızın dişlerine bastırarak nazikçe ovalayın.

Tüm dişlerini diş ipi ile temizlediğinizden emin olun.

Çocuklarda Gargara Kullanımı

Gargara, ağzınızdaki tüm mikropları öldürmeye yardımcı olur. Mikropları öldürerek diş eti iltihabı ve diğer diş eti hastalıklarını önleyebilir. Ayrıca gargara ağız kokusunu da engelleyebilir.

Bununla birlikte, 6 yaşından küçük çocuklara gargara vermek önemli riskler taşıyabilir. Çocukların kafalarının karışması ve gargarayı durulamak yerine yutması muhtemeldir. Bu nedenle çocuğunuzun uygun yaşa gelmesini beklemek, diş bakımı alışkanlıklarına gargarayı da eklemek için çok önemlidir.

Ayrıca gargara şişesinin üzerinde yazan talimatları takip etmek de büyük bir önem taşır. Onlara ne zaman kullanacaklarını, durulama başına ne kadar kullanacaklarını ve buna göre kaç saniye gargara yapacaklarını söyleyin.

Çocuğunuza Ağız Hijyeni İçin Su İçmesini Teşvik Edin

Düzenli olarak su içmek, sağlıklı kalmanın temel yapıtaşlarından biridir. Vücudun nemli ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yeterince su tüketmediğinizde, vücudunuzun işleyişi yavaşlar. Ayrıca, yeterli miktarda su içmeyen kişide nefes kokusu gelişebilir. Bu nedenle, çocuklarınıza her gün bol su içmelerini tavsiye edin.

Bununla birlikte, gereken su miktarı da çocuğun yaşına bağlıdır. Onlar için ne kadar suyun yeterli olacağını kontrol edin ve en uygun miktarda su içmelerini sağlayın. Böylece çocuklarınız erken yaşlarda düzenli su tüketme alışkanlığını kazanmış olur.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz

Sitemizden çocuk ve bebek sağlığı ile ilgili birçok bilgiyi okuyabilirsiniz.