Dikkat Geliştirme Etkinlikleri

Dikkat Geliştirme Etkinlikleri

12 Mayıs 2022 0 Yazar: Sosyolog İsmail Hakkı Karhan

Dikkat geliştirme etkinlikleri nelerdir? Çocukların dikkatini geliştirmek için neler yapılabilir? Dikkati geliştiren etkinlikler…

Renkli ekranlar, ışıltılı panolar, cıvıl cıvıl lambalar. Dikkat dağıtan o kadar çok şey var ki; çocukların dikkatlerinin dağılması aslında o kadar da şaşırtıcı olmasa gerek.

Çocuklar ana sınıfına başlamadan önce, ebeveynleri onların hazır olduklarından emin olmak isterler. Genelde ebeveynlerin ilk başladıkları iş, dikkat sürelerini ölçmek ve geliştirmek için yollar aramaktır.

Aslında çocuğunuz için oyun, alıştırma ve basit aktiviteler gibi birçok dikkat geliştirici etkinlikler mevcuttur. Çocukların dikkatini geliştirmek için basit seviyede hazırlanmış bulmacalar, matematik etkinlikleri de yine bu amaçla hazırlanmış materyallerdendir.

Çocuklarınızın bu etkinlikleri yapmakta tecrübe kazanmaları, bu kazanımların okul döneminde “kolay öğrenme” noktasında fayda sağlayacağından emin olabilirsiniz.

Bu yazımızda çocukların dikkatini geliştirmek için hazırlanmış ve çocukların da sevdiği bazı kolay uygulanabilen etkinliklerin bir listesini sizlerle paylaşacağız.

Dikkati Geliştirme Etkinlikleri

Boyama

Çizgileri boyamak gibi basit bir aktivite, aslında çocukların odaklanma yeteneklerini geliştirmeleri için harika bir yoldur. Sadece bilek gücüne ve el kontrolüne yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çizgiler arasında renklendirmelerini sağlamak için zaman ayırmak, ayrıntılara dikkat etmeyi gerektirir. Bu da daha iyi konsantre olma yani dikkat toplama becerilerini geliştirir.

Makas Uygulaması

Çocukların el işi etkinliklere ve el sanatlarına başlaması için son derece kullanışlı olan bu kolay aktivite, çocukların sınırları doğru bir şekilde kesebilmeleri için konsantre olmalarını gerektirir. Bir parça kâğıt veya kart alın, bazı basit çizgiler çizin ve çocuğunuzdan bu çizgilerin üstünden veya mümkün olduğunca yakın kesmesini isteyin. Onlar geliştikçe, çizgileri daha karmaşık hale getirebilir ve sırayla el becerilerini geliştirebilirsiniz.

Eşleştirme Bilgi Kartları Oyunu

Hafıza oyunları, çocukların bilgiyi etkili bir şekilde akılda nasıl tutacaklarını öğrenmelerine yardımcı olmanın mükemmel bir yoludur. Tek ihtiyacınız olan, eşleşen çiftlere sahip bazı basit bilgi kartları. Hepsini yüzleri aşağı bakacak şekilde yerleştirin ve çiftler oluşturmak için çocuğunuza onları birer birer kaldırması için imkân verin. Her kartın ne olduğunu hatırlamak zorunda kalacakları için hafızalarını ve dolayısıyla dikkatlerini geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Madeni Para Sıralaması

Bu eğlenceli oyun, çocuğunuzun bir yandan dikkat becerilerini geliştirirken bir yandan da biraz matematik öğrenmesini sağlayacaktır.

Sadece birkaç bozukluk edinin ve iyice temizleyin. Çocuğunuzdan bu bozuklukları ebat olarak küçükten büyüğe sıralamasını isteyebilirsiniz. Sonrasında 0,25 krş. tan 1 TL ye kadar nasıl sıralaması gerektiğini göstererek öğretebilirsiniz. 

Tepsi Oyunu

Bu, çocukların oynamayı seveceği, biraz daha zorlayıcı başka bir hafıza oyunudur. Bir tepsiye birkaç nesne koyun ve çocuğunuzun otuz saniye boyunca incelemesine izin verin. Ardından tepsiyi bir bezle örtün ve hatırlayabildikleri tüm nesneleri saymalarını sağlayın. Başka bir örnek verecek olursak tepsiye koyulan nesnelerin içinden bir tanesini çocuk görmeden çıkarmak ve eksilen nesnenin ne olduğunu tahmin etmesini sağlayın. Uygun gördüğünüz şekilde, daha fazla veya daha az nesne ekleyebilirsiniz.

Hangi Kupa Oyunu

Hem çocuklar hem de yetişkinler için çok eğlenceli ve dikkat gerektiren, bu oyun için sadece üç şeffaf olmayan bardağa ve bir top veya başka bir küçük nesneye ihtiyacınız var. Üç bardağı da baş aşağı yerleştirin ve çocuğunuza topun hangisinin içinde olduğunu gösterin. Ardından, bardakları hareket ettirin ve çocuğunuzun topun hangisinde olduğunu hatırlayıp hatırlamadığına gözlemleyin.

Bulmacalar – Dikkati Geliştirmek İçin Yapboz Aktiviteleri

Bulmacalar ve yapbozlar hafıza ve dikkat gelişimi açısından son derece önemli olmakla birlikte, eğlendirici bir aktivitedir. Bu aktivite ve oyunlar, çocukların farklı şekillerin birbirine nasıl uyduğunu düşünmeye teşvik etmekle dikkat ve hafızalarını geliştirir.

Hikâye Anlatma Oyunu

Hikâye anlatma oyununu aile olarak oynamak kolay ve çok eğlencelidir. Oyuna ilk başlayan kişinin hikayesini hatırlayabildiğiniz sürece oyun devam edebilir. Bir kişi ‘Dükkâna gittim ve domates aldım’ gibi bir hikâyenin başlangıcıyla oyuna başlıyor. Sıradaki kişi hikâyeyi tekrarlar ve bir madde ekler: ‘Dükkâna gittim, domates ve bir gazete aldım’. Bu dizi, birisi bir eşyayı unutana kadar devam eder! Bu oyunu istediğiniz kadar zorlu veya basit olacak şekilde değiştirebilirsiniz.

Makarna Kolyeler

Boncuk makarna ve iplik kullanarak bazı şık makarna takıları ile çocuklarınızın ince motor becerilerinizi geliştirmelerini sağlayabilirsiniz. Bir ipe bir şey geçirme eylemi, odaklanmaya ve el-göz koordinasyonuna yardımcı olur. Aynı zamanda benzersiz aksesuarlar elde etmenizi de sağlayacaktır. Ayrıca, biraz boya ve parıltı ekleyerek bunu bir sanat etkinliğine dönüştürebilirsiniz.

Konuşmacı Diyor

Bu basit ‘kopyalama oyunu’, çocukların talimatlara dikkat etmelerini gerektirir. Bir kişi “Konuşmacı” olarak seçilir ve “Konuşmacı diyor ki; saçlarına dokun” gibi talimatlar verir ve diğer oyuncular bu eylemi yaparlar. Ancak, ‘Konuşmacı’ önce ‘Konuşmacı diyor’ demeden talimatı verirse, talimatı uygulayan herkes elenmiş olur.

Atıp Tutma Oyunu

Bu oyun, oyuncuların dikkat ve refleksleri geliştirir. Bir top veya her tarafı yumuşak pelüş bir oyuncakla oynanabilir. Daire şeklinde toplanılır ve sıra gözetilmeksizin çok sert olmayan bir şekilde oyuncak veya topun atılıp tutulması sağlanır.

Resimleri Kopyalama

Çocuğunuzun bir resmi kopyalayarak çizmesiniz sağlayın. Bu oyun, çocuklarınızın kopyalama esnasında çok dikkatli olmalarını sağlayacaktır. Oyun sonunda çocuğunuzu ödüllendirmeyi unutmayın.

Zamanlanmış Aktiviteler

Planlanmış aktiviteler ve oyunlar dikkat artırmak için en etkili yöntemlerdendir. Çocuğuna 5 dakika verin ve bu sürede odasını toplayamayacağı konusunda ona meydan okuyun. Bunu yapması veya gayret göstermesi durumunda ödüllendirmeyi unutmayın.

Yemek pişirmek

Yemek pişirmek, gerek adım adım tarifi uygulamak ve gerekse kullanılan ürünlerinin miktarına özen gösterme noktasında en önemli dikkat geliştirme etkinliklerindendir.

Çağımızda internet kullanımının vermiş olduğu konfor sayesinde birbirinden lezzetli ve sağlıklı; atıştırma ve yemek tariflerini bulmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Hangi yemekleri yapacağınız konusunda çocuğunuza seçenek sunmayı ve onun da kararına değer verdiğinizi göstermeyi ihmal etmemelisiniz.

Tekerlemeler

Tekerlemelerin o akıcı kullanımı çocukların dikkatini toplamalarına teşvik edicidir. Tekerlemeyi duyan çocuklar, tekerlemede hangi sırayla hangi kelimelerin geçtiğine dikkat eder ve söylemeye çalışırlar. Hata yapmamak için sık sık tekrarladıkça kelimelere olan odaklanmaları dikkatlerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Yapı taşları

Piyasada birçok isimle satılan bu oyun birbirinin aynı, küçük dikdörtgen ahşaplardan oluşur. Dikkat geliştirme ve el göz koordinasyonu açısından çok faydalı bir oyundur. En yüksek kuleyi yapmak adına çocuğunuzu cesaretlendirin. Kulenin yıkılmaması için vermiş olduğu gayret dikkat gelişimini son derece geliştirecektir.

Çocuk psikolojisi hakkındaki diğer yazılarımızı okumak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.