Çocuklarda Tırnak Yeme

Çocuklarda Tırnak Yeme

28 Nisan 2022 0 Yazar: Sosyolog İsmail Hakkı Karhan

Çocuklarda tırnak yeme nedenleri nelerdir? Çocukların tırnaklarını yemesi nasıl engellenir? Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı ile nasıl mücadele edilmeli?

Tırnak yeme alışkanlığı belirli dönemlerde birçok çocukta görülebilen bir durumdur. 10 ila 18 yaş arasındaki çocukların yaklaşık %50’si en azından ara sıra tırnaklarını ısırır ve birçok çocuk için bu alışkanlık daha da küçük yaşlarda başlar.

Çocuklarda tırnak yeme en yaygın sinirsel alışkanlıklardan biridir. Aynı zamanda saç kıvırma, burun çekme ve parmak emme de bu kategoridedir. Bu durum genel olarak el odaklı tekrarlayan bir davranış olarak değerlendirilir. Bazı çocuklar kıpır kıpır oldukları için tırnaklarını yerken, bazıları ise endişeli olduklarında ve başka ne yapacaklarını bilemedikleri durumlarda tırnaklarını yerler. Her iki durumda da çocuğunuz kendini yatıştırmak için bu yola başvuruyor olabilir.

Çocuğunuzun tırnaklarını yediğine tanık olmak rahatsız edicidir. Ayrıca tırnak yemek çocuğunuzun tırnaklarına olduğu kadar dişlerine de zarar verebilir.  Bu nedenle, çocuğunuz özellikle tırnaklarını ısırırken agresif davranıyorsa, sorunu diş hekimi ile görüşmek gerekebilir.

Çoğunlukla, tırnak yemek ciddi bir sağlık sorunu oluşturmaz ve genellikle daha derinlerde yatan başka bir sorunun işareti değildir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Nasıl Engellenir?

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı sona erdiğinde, birçok anne-baba en iyi yaklaşımın onu görmezden gelmek olduğu kanısına varırlar. Ancak alışkanlığın devam ettiği süre zarfında ebeveynler için bunu görmezden gelmek oldukça zordur.

Çocuğunuzda tırnak yeme alışkanlığı birden bire başladıysa, çocuğunuzun kaygı mı yoksa stres mi yaşadığı üzerine düşünmelisiniz. Yeni bir okul grubuna katılmak (spor, sosyal faaliyet vb.) veya yeni bir evcil hayvan edinmek gibi bazı olumlu olayların da çocuklar için stresli olabileceğini unutmayın.

En nihayetinde çocuklarda tırnak yeme kötü bir alışkanlıktır. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız bazı çalışmalar, tırnak yeme davranışının engellenmesini sağlayabilir. Bunlar;

Tırnaklarını Günlük Olarak Kesin

Çocuğunuzun tırnaklarını kesmek, tırnakların altındaki yüzey alanını azaltır. Bu yüzden en azından daha fazla kir, pislik ve bakterinin tırnağın altında birikmemesi sağlanmış olur. Bu da ağzına daha az mikrop girebileceği anlamına gelir. Tırnak altındaki kalıntılara iyi bakın; bakteriler tırnağı çevreleyen deriye girebilir ve enfeksiyona neden olabilir. Küçük bir tırnak törpüsü veya tırnak makasını elinizin uzanacağı bir yerde bulundurun.

Alternatif Bulun

Çocuğunuzun ağzına koyabileceği sağlıklı bir şey arayın. Özellikle meyve türü atıştırmalıklar iyi bir tercih olabilir. Çocuğunuzu bu kötü alışkanlıktan kurtarmaya çalışırken dikkatli olun. Uzun vadede zararı dokunacak şekerli atıştırmalıkları bir başka zararlı alışkanlık olan tırnak yemenin yerine koymadığınızdan emin olun. Yoksa bir kötü alışkanlığı bir başkasıyla değiştirmiş olacağınızı unutmayın.

Çocuğunuzu Başka Şeylerle Meşgul Edin

Çocuğunuzun elinde aktif olarak tutup oyalanabileceği bir şey bulun. Cebinde taşıyabilecekleri bir stres taşı, bir stres topu veya avucuna sığabilecek bir oyuncak güzel bir alternatif olabilir. Bu durum tırnaklarından ziyade ellerinde tuttukları şeylerle meşgul olmalarını sağlar.

Aranızda Bir Şifre Oluşturun

Çocuğunuzun tırnaklarını yediğini gördüğünüzde, hafifçe koluna dokunun ya da herkese belli etmeden onu uyaracak bir şifre kullanın. Bu onların bu alışkanlığı hangi zamanlarda yaptıklarının daha fazla farkında olmalarına yardımcı olacaktır. Sonuçta bu sinirsel alışkanlıkların birçoğu farkında olmadan yapılır.

Bir Ödül Sistemi Oluşturun

Bir tablo oluşturun ve çocuğunuzun tırnaklarını yemediğini gösteren günleri bu tabloda işaretleyin. Çocuğunuz için tam bir gün uzun oluyor ve sıkılıyorsa, bütün gün tırnaklarını yemeden duramıyorsa, günü “öğleden önce” veya “öğleden sonra” gibi daha küçük zaman dilimlerine ayırmanız gerekebilir. Belirli bir süre tırnaklarını yemeden durabildiklerinde ona seveceği sürpriz bir ödül verin. Vereceğiniz ödülü birlikte önceden de belirleyebilirsiniz. Örneğin, 3 gün boyunca tırnaklarını yemediğinde severek  izleyebileceği bir animasyona gidebilirsiniz.

Manikür Yaptırın

Çocuğunuz tırnaklarına bakım yaptırmaktanmutluluk duyabilir. Bu durum sadece ebeveyn ve çocuğun birlikte zaman geçirmesini sağlamakla kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzun tırnaklarının bakımı hakkında alacakları iltifatlar sayesinde, tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmesini sağlayabilir.

Tırnak Yemeyi Önleyen Oje Kullanın

Çocuklarda tırnak yeme  alışkanlığı nasıl engellenir?

Bu ojeler acı bir tada sahiptir ve çocuğunuz tırnaklarını ısırdığında ağzı biraz yanar. (Yine de bazılarının içinde aseton veya acı biber bulunduğundan dikkatli olmalısınız. Çocuğunuz gözlerini ovuşturursa bu onun canını yakabilir.) Tırnak yemeyi önleyen en güvenli oje için çocuğunuzun doktoru veya bir eczacı ile konuşun. Kötü tat, en azından çocuğunuzu tırnak yeme alışkanlığı konusunda daha bilinçli hale getirebilir.

Doğal Sonuçları Yaşamalarına İzin Verin

Doğal sonuçların iyi bir öğretmen olabileceğini unutmayın. Bu nedenle, çocuğunuz ara sıra tırnaklarını çok dipten ısırdığında, parmakları ağrıyorsa veya elleri terlediğinde yanmaya neden oluyorsa, bu durum onları ilerleyen süreçte tırnaklarını yemekten vazgeçirebilir.

Alışkanlığı Kötüleştirmekten Kaçının

Çocuğunuzun kötü alışkanlıklarına çok fazla dikkat çekmek, üzerinde fazlaca durmak muhtemelen geri tepebilir ve tırnak yeme alışkanlığı daha da artabilir. Çocuğunuzu cezalandırmak veya tırnaklarını ısırdığı için utandırmak alışkanlıklarını değiştirmede etkili olmayacaktır.

Çocuğunuzun tırnak yemesini önlemeye yardımcı olun. Ancak onu bu alışkanlığından vazgeçirmek için fazla uğraşmayın. Bağırmak veya onlara “iğrenç” olduklarını söylemek yardımcı olmaz aksine bu davranışı daha da pekiştirebilir.

Parmaklarını ağzına sokmanın sebep olabileceği problemleri tüm nedenleriyle birlikte uzun uzun konuşmak da pek etkili bir yöntem değildir, işe yaramaz.

Çocuğunuzu tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirmek için bütün bunları uygulamanız yararlı olacaktır. Çocuğunuz tırnak yemeyi bırakmak için özellikle motive değilse, çabalarınızın başarılı olması muhtemel değildir. Bu nedenle, onlara karşı sabırlı olun ve onlara bu alışkanlıktan vazgeçmesi için zaman tanıyın. Onlar motive olana kadar beklemeniz gerekebilir.

Zaman zaman ona, “Tırnaklarını sıklıkla yediğini fark ediyorum. Okuldaki arkadaşların da bunu fark ediyor mudur acaba?” gibi şeyler söyleyerek konuyu açabilirsiniz. Başkalarının bunu yaparken görebileceklerinden bahsetmek, başkalarının onları gördüğünden haberdar olmalarını sağlayabilir.

Benzer şekilde, onlara “Tırnaklarını çok fazla ısırdığından bazen parmakların acıyor gibi görünüyor. Keşke bunu yapmamış olsaydım dedin mi hiç?” diye sorabilirsiniz.

Çocuğunuz tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmeye gayret gösteriyorsa, ona yardım etmek amacıyla birlikte hareket edin. Tırnakları uzadığında yemeden önce sizden kesmeniz için yardım isterse, bunun karşılığında bir ödül verebileceğinizi ona söyleyebilirsiniz.

Sabırlı Olun

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı zaman içinde bazen iyileşebilir, bazen de sonra tekrardan kötüleşebilir. Bununla birlikte, zamanla çocuğunuzun tırnak yeme davranışının azalması da muhtemeldir.

Kötü alışkanlıkları kırmak zordur. Çocuğunuz tırnaklarını yediği için kendini kötü hissediyorsa, ona bu alışkanlıktan kurtulabilmesi için yanında olduğunuzu söyleyin. Hüsrana uğramadan önce kendinize de bunu hatırlatın. Bu bir süreç ve geçecektir. Sabırlı olun ve bu süreçte çocuğunuzun yanında olduğunuzu ona hissettirmeyi unutmayın. Ebeveynlik en nihayetinde her konuda sabırlı olmayı gerektirir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı genellikle çok büyük bir problem olmamakla birlikte rahatsız edicidir. Bu alışkanlıktan doğru bir strateji uygulayarak kurtulmalarını sağlamak elbette mümkündür.