Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama

14 Temmuz 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Biyolojik takvime göre cinsiyet hesaplamak doğru mu? Çin takvimine göre cinsiyet nasıl hesaplanır? Anne ve babanın doğum tarihine göre cinsiyet belirleme yapılır mı? Bebeğin cinsiyetini biyolojik takvime göre nasıl hesaplayabilirim? Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesi…

Doğacak olan bebeğin cinsiyetini merak edenler için ultrason dışında bazı geleneksel ve eğlenceli yöntemler de bulunmakta. Bunlardan biri, çok eski zamanlardan beri kullanılan Çin takvimi ile cinsiyeti hesaplama yöntemidir. Çin takvimi ile cinsiyet hesaplarken, yaşınız ve hamile kaldığınız ay ölçüt olarak alınır.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Yönteminin Tarihçesi

Çin cinsiyet takvimi tablosunun tarihi hakkında bilinen birkaç hikaye vardır. Bir efsaneye göre, Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesi yaklaşık 700 yıldır kullanılmaktadır ve eski bir kraliyet mezarında bulunduğu iddia edilmektedir. Başka bir söylentiye göreyse, çizelgenin Ching Hanedanlığı’nın Yasak Şehri’nin yeraltı deposunda bulunduğudur.

Çin takvimi cinsiyet hesaplama ile ilgili en popüler hikaye, çizelgenin Çin Qing Hanedanlığı döneminde (M.S. 1644-1911) oluşturulduğu ve I. Ching’e ​​dayandığıdır. Çizelge, beş elemente (metal, su, odun, ateş ve toprak) göre oluşturulmuştur. Çin cinsiyet takvimi tablosunun, erkek çocukların cinsiyet seçimi için Qing Hanedanlığı imparatorluk ailesi tarafından güvenli bulunduğu ve kullanıldığı söylenmektedir. Yani bu hanedan, erkek çocuğu sahibi olmak için bu takvime göre hareket etmektedir.

Bu çizelge sarayda gizli tutulmuş ve halka açık değilmiş. Qing Hanedanlığının son döneminde, Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesi, Boksörler İsyanı sırasında saraydan çalınır. Çin ordu mensupları tarafından İngiltere’ye sızdırılır ve İngiliz kralına verilir. İngilizceye çevrilen Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesi daha sonra Avusturya’da ortaya çıkar. Çinli bir bilgin Avusturya’da gördüğü çizelgeyi kopyalayıp Tayvan’a getirir ve 1972 yılında gazetede yayınlanmasını sağlar.

Çin cinsiyet hesaplama takviminin gerçek tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, bu rivayetleri destekleyecek somut kanıtlar da yoktur. Bu cinsiyet hesaplama çizelgesini, bebeğinizin cinsiyetini hesaplamanın eğlenceli ve gerçek dışı bir yolu olarak görebilirsiniz.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Tablosu Ne Kadar Güvenilir?

Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesinin doğruluğu şüphelidir. Bazı kimseler doğruluğunun diğer cinsiyet tahmin araçlarından daha yüksek olduğunu söylemektedir. Birçok cinsiyet hesaplama yöntemi için %70 doğruluk payı biçilirken, Çin takvimi cinsiyet hesaplama yöntemi için bu oranın %90’larda olduğu söylenir. Çin cinsiyet takvimi tablosu için bilimsel bir temel yoktur. Bu nedenle siz doğruluk payını %50 olarak düşünebilirsiniz. Bir erkek veya kız çocuğunuzun olmasını arzuluyor olabilirsiniz. Fakat bu arzunuzun bu tür yöntemlerle kesin olarak sonuçlanacağını mevcut durumda hiç kimse garanti edemez.

Bebeğinizin cinsiyetini öğrenmenin en güvenilir yolu ultrasondur. Tabi bu gebelik döneminde mümkündür. Klasik olacak ama; bebeğinizin erkek veya kız olmasının değil, sağlıklı doğmasının en büyük güzellik olduğunu unutmamak gerekir.

Bebeğin Cinsiyeti Nasıl Hesaplanır?

Çin takvimi, 18 ila 45 yaş arası kadınların bebeklerinin cinsiyetini gösterir. Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesinde, annenin 18 ila 45 arasındaki yaşı ve bu yaşların karşısında 12 ay bulunmaktadır. Bu aylardan hangisinde hamile kaldığını ve kaç yaşında olduğunu belirten kadınlara bebeğinin cinsiyet bilgisi verilir. Ancak Çin takvimi cinsiyet hesaplama çizelgesi miladi takvime göre değil de Çin takvimine göre hazırlandığı ve Çin yılları biraz daha farklı olduğu için iki küçük düzenleme daha yapmak gerekir.

Çin Takvimi Cinsiyet Hesaplama Çizelgesi

YaşOCAKŞUBATMARTNİSANMAYISHAZİRANTEMMUZAĞUSTOSEYLÜLEKİMKASIMARALIK
18KIZERKEKKIZERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEK
19ERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKERKEKKIZERKEKERKEKKIZKIZ
20KIZERKEKKIZERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKKIZERKEKERKEK
21ERKEKKIZKIZKIZKIZKIZKIZKIZKIZKIZKIZKIZ
22KIZERKEKERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZKIZKIZKIZ
23ERKEKERKEKERKEKKIZERKEKERKEKKIZKIZKIZERKEKERKEKKIZ
24ERKEKKIZKIZERKEKERKEKKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEK
25KIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKERKEKERKEK
26ERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZKIZ
27KIZKIZERKEKERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKERKEK
28ERKEKERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZ
29KIZERKEKKIZKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZKIZ
30ERKEKERKEKKIZERKEKKIZERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKERKEK
31ERKEKERKEKERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZKIZKIZ
32ERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEK
33KIZERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZ
34ERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEKKIZKIZ
35ERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEK
36ERKEKKIZERKEKERKEKERKEKKIZERKEKERKEKKIZKIZKIZKIZ
37KIZKIZERKEKKIZKIZKIZERKEKKIZKIZERKEKERKEKERKEK
38ERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZ
39KIZKIZERKEKKIZKIZKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEK
40ERKEKERKEKERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEK
41KIZKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZ
42ERKEKKIZKIZERKEKERKEKERKEKERKEKERKEKKIZERKEKKIZERKEK
43KIZERKEKKIZKIZERKEKERKEKERKEKKIZKIZKIZERKEKERKEK
44ERKEKKIZKIZKIZERKEKKIZERKEKERKEKKIZERKEKKIZERKEK
45KIZERKEKKIZERKEKKIZKIZERKEKKIZERKEKKIZERKEKKIZ

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz