Bebek Kilosuna Göre Mama Miktarı Hesaplama

Bebek Kilosuna Göre Mama Miktarı Hesaplama

31 Aralık 2022 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Bebek kilosuna göre mama miktarı hesaplama, ortalama olarak bebeğiniz vücut ağırlığının her 453 gramı için günde yaklaşık 75 ml. bebek maması yemesi şeklinde düzenlenebilir. Ancak bebeğiniz muhtemelen kendi özel ihtiyaçlarını karşılamak için tüketim miktarını günden güne düzenleyecektir. Bu yüzden yeteri kadar yediklerinde size söylemelerine izin vermeniz en doğrusudur. Beslenme sırasında kıpır kıpır olurlarsa veya dikkatleri kolayca dağılırsa, muhtemelen karınları doymuştur. Biberondaki mamayı bitirip dudaklarını şapırdatmaya devam ederse, hâlâ aç olabilir.

Bunun yanı sıra bebeğiniz, yüksek veya düşük miktarlarda da mama yemek isteyebilir. Bebeğiniz sürekli olarak yukarıda belirttiğimiz ölçüden daha fazlasını veya daha azını istiyorsa, bunu çocuk doktoruyla görüşebilirsiniz. Bebeğiniz genellikle 24 saatte ortalama 960 ml’den fazla mama tüketmemelidir. Bazı bebeklerin mama ihtiyacı daha fazladır ve beslendikten sonra sadece emzik kullanmak isteyebilir.

Bebek Kilosuna Göre Mama Miktarı Hesaplama; Acıktıkça Besleyin

Başlangıçta, formül mamayla beslenen yeni doğan bebeğinizi talep etmesi üzerine (acıktığında ağlayacak veya huzursuz olacaktır) biberonla beslemeniz en iyisidir. Zaman geçtikçe bebeğinizin biyolojik saati oldukça düzenli bir zaman çizelgesi geliştirmeye başlayacaktır. Açlık sinyallerini aldığınızda bebeğinizi beslemek için bir rutin belirlemeniz kolaylaşacaktır. Yani bebek kilosuna göre mama miktarı hesaplama ihtiyacı duymadan, bebeğinizin isteklerine göre beslenme rutini oluşturabilirsiniz.

Bebeklerde Beslenme ve Uyku Düzeni

2 ila 4 aylıkken (veya bebeğin ağırlığı 5,4 kg’dan fazla olduğunda), formül mamayla beslenen bebeklerin çoğu artık gece yarısı beslenmeye ihtiyaç duymaz. Gün içinde daha fazla mama tüketirler ve uykuları daha düzenli hale gelir. Ancak bunun bebekten bebeğe önemli ölçüde değişebileceğini de belirtmek gerekir. Mide kapasitesi artan bebek, çok daha nadir aralıklarla beslenme ihtiyacı hisseder. Kimi zaman 4-5 saatte bir beslenmek isteyebilir. Çünkü ilk doğduğundaki mide kapasitesi ile 5-6 aylık olduktan sonraki mide kapasitesi büyük ölçüde değişir.

Bebeğiniz hala çok sık besleniyor veya daha fazla mama tüketiyorsa, oyunla veya emzikle dikkatini dağıtmayı deneyebilirsiniz. Bazen obezite, bebeklik döneminde başlar. Bu nedenle bebeğinizi aşırı beslememeniz önemlidir.

Bebeğimin Acıktığını Nasıl Anlarım?

İster emzirin ister biberonla besleyin, bilmeniz gereken en önemli şey, bebeğinizin beslenme ihtiyaçlarının benzersiz olduğudur. Her bebek kendine münhasırdır ve birbirinden farklılık gösterir. Hiçbir kitap veya web sitesi size bebeğinizi tam olarak ne kadar veya ne sıklıkta beslenmeniz gerektiği ile ilgili net bir şey söyleyemez. Bebeğinizi emzirme pozisyonunuz için bile bebeğinize özel yöntemler geliştirmeniz gerekebilir. Bütün bunlar, sizin bebeğinizi, bebeğinizin de sizi tanımasıyla ilgilidir. Sadece bebeğinizi dikkatle gözlemlemeniz ve ihtiyaçlarını anlamaya konsantre olmanız yeterlidir.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebekte Meme Reddi” başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.