Psikolojisi Bozuk Anne Davranışları

Psikolojisi Bozuk Anne Davranışları

27 Mart 2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Hepimiz hayata karşı zaman zaman zorlanabiliyoruz. Böylesi problemli dönemlerimizde, ruhsal sağlığımızı da, fiziksel sağlığımızı da kaybedebiliyoruz. Bir anne de psikolojik sorunlarla karşı karşıya kalabilir ve bu sorunlar onun davranışlarını etkileyebilir. Önemli olan bu tür durumlarda bir an evvel kendimizi toparlamak olmalıdır. Ruhsal sağlığımızı yitirdiğimizde kendimiz kadar, çocuklarımıza ve yakın çevremize de zarar verebiliriz.

Aşağıda muhtemel psikolojisi bozuk anne davranışlarını bulacaksınız.

Psikolojisi Bozuk Anne Davranışları

Duygusal istikrarsızlık: Psikolojisi bozuk bir anne, duygusal istikrarsızlığından dolayı çocuğuna karşı ani ve şiddetli tepkiler verebilir. Çok küçük bir problem karşısında, örneğin yemek yerken üstüne damlatması durumunda çok şiddetli bir tepki verebilir.

Kontrol edici davranışlar: Bazı anneler, kendi hayatlarındaki kontrolsüz durumları çocuklarına yansıtabilir ve onların hayatlarına müdahale edebilirler. Aşırı müdahale edilmesi, çocukların özgüvenine zarar verecektir. Ayrıca ilerleyen süreçte çocuklarda duygusal patlamalara da neden olabilir.

İlgisizlik: Bazı anneler, kendi psikolojik sorunları ile uğraşırken çocuklarını ihmal edebilirler ve onların ihtiyaçlarına ilgisiz kalabilirler. Bu tip durumlarda çocukların sevgi ve ilgi arayışı için yanlış limanlara demir atması olası bir ihtimaldir.

Aşırı koruma: Bazı anneler, kendi kaygılarından dolayı çocuklarını aşırı koruyabilirler ve onların hayatlarını kısıtlayabilirler. Aşırı koruyucu ebeveyn tutumları da çocuklarda özgüven gelişimine neden olacaktır. Çocuklar en küçük kararları bile kendi başlarına almakta zorlanacaktır. Örneğin, evden çıkarken giyeceği çorabı bile annesinin seçmesini isteyebilir.

Konuyla ilgili ayrıca, “Çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir” ve “Aşırı Koruyucu Anne Baba Tutumları” başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

İletişim eksikliği: Psikolojisi bozuk bir anne, çocuğuyla doğru bir şekilde iletişim kuramayabilir ve onların duygusal ihtiyaçlarını anlamakta zorlanabilir. Çocuklardaki duygusal açlık, ilerleyen yaşlarda madde kullanımı veya zararlı alışkanlıklara sebebiyet verebilir.

Çocuğa yüklenme: Psikolojisi bozuk bir anne, kendi sorunlarını çocuğuna yükleyebilir ve onu yetişkin biri gibi davranmaya zorlayabilir. Bu da yine sorunlu bir davranıştır. Çocuklara yüklenen suçluluk psikolojisi, çocuklarda birçok psikolojik probleme neden olacaktır.

Bu davranışların bazıları geçici olabilirken, bazıları kalıcı olabilir. Psikolojisi bozuk bir anne, çocuğuna zarar vermek istemez ama bu davranışları, çocuğunun sağlıklı gelişimini olumsuz etkileme ihtimali yüksektir. Eğer ruh halinizin iyi olmadığından şüpheleniyorsanız ve yukarıdaki davranışları gösteriyorsanız, bir uzmandan yardım almanız önemlidir.