Evde Bebeğin Kalp Atışını Nasıl Anlarız?

Evde Bebeğin Kalp Atışını Nasıl Anlarız?

28 Şubat 2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Her anne baba adayının doğacak olan bebeğini merak etmesi, dahası bebeğinin kalp atışlarını dinlemeyi arzulaması normaldir. Çünkü bebeğinin kalp atışlarını dinleyen anne baba adayının heyecanı daha da katlanır. Bebeğinin sağlıklı olup olmadığını, anne karnındaki gelişiminin nasıl ilerlediğini merak etmek her anne baba (veya adayı) için çok önemlidir.

Peki! Bebeğinizin kalp atışlarını evde dinleyebilmeniz mümkün mü? Bu konuda birkaç yöntem olsa da, en baştan belirtmekte yarar var ki en doğrusu bir kadın doğum uzmanına başvurmaktır.

Evde Bebeğin Kalp Atışını Nasıl Anlarız?

Dijital Stetoskop: Dijital stetoskoplar, bebeğin kalp atışlarını dinleyebileceğiniz, ülkemizde pek yaygın olmasa da Avrupa ülkelerinde ve ABD’de en popüler yöntemlerden biridir. Bu cihazlar, bebeğin kalp atışlarını artırarak daha net bir şekilde duymanızı sağlayan yüksek teknolojik özelliklere sahiptir.

Doppler Cihazı: Doppler cihazları, hamilelikte bebeğin kalp atışlarını dinlemek için kullanılan bir diğer seçenektir. Bu cihazlar, bebeğin kalp atışlarından yansıyan yüksek frekanslı sesleri algılar ve kulaklığınız aracılığıyla bebeğinizin kalp atışlarını dinlemenizi sağlar.

Mobil Uygulamalar: Akıllı telefonlarda bulunan bazı uygulamalar, bebeğin kalp atışlarını dinlemenize olanak tanır. Bu uygulamalar genellikle bir mikrofon kullanır ve bebeğin kalp atışlarını dinleyebilmeniz için özel bir sensöre sahiptir. Ancak, mobil uygulamaların doğruluğu konusunda bazı şüpheler vardır, bu nedenle uzman bir kadın doğum doktoruna başvurmak önemlidir.

Not: Bebeğin kalp atışlarını dinleyebilmek için profesyonel tıbbi bir stetoskop kullanmak en güvenli ve en doğru yöntemdir. Ayrıca başta da belirtmiş olduğumuz gibi, bebeğin kalp atışlarını evde dinlemeye karar vermeden önce bir doktora danışmak önemlidir.

Konuyla ilgili ayrıca, “Bebeğin Kalp Atışı Kaçıncı Haftada Duyulur” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz