Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır Mı?

Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır Mı?

21 Ocak 2023 0 Yazar: Pedagog Ercüment Eşsiz

Doğum kontrol hapını daha önce kullanmayanlar, adet olmadan doğum kontrol hapına başlanır diye merak edebilir. Doğum kontrol hapına ne zaman başlayacağını bilmeyenlerin bu soruyu sorması elbette normaldir. Doğum kontrol hapını bir doktorun kontrolünde kullananlar, doktor tarafından bu konuda bilgilendirilir. Fakat doğum kontrol hapını nasıl kullanacağını hiç bilmeyenler ve doktorun önerilerini hatırlayamayanlar için bu soruyu cevaplandıralım.

Doğum kontrol hapları, hormonlara etki ederek doğumu engellemek için üretilmiş haplardır. Bazı doğum kontrol haplarının birtakım yan etkileri olabileceğini bilerek bir uzman kontrolünde kullanmak her zaman en doğrusudur.

Peki! Adet Olmadan Doğum Kontrol Hapına Başlanır Mı?

Bu sorunun kesin cevabı HAYIR’dır. Çünkü doğum kontrol hapları, adetle birlikte kullanılmak için tasarlanmış haplardır. Paketinde 21 adet kapsülün bulunduğu doğum kontrol hapları, 21 gün boyunca aralıksız kullanılır. Daha sonra 7 gün ara verilir. 7 günden sonra yeni pakete başlanır.

Paketinde 28 adet kapsülün bulunduğu doğum kontrol hapları ise, 28 gün boyunca ara vermeden kullanılır. Yeni pakete ara vermeden başlanır.

Doğum kontrol haplarının her gün aynı saatte kullanılması önemlidir. 1 gün bile aksaması durumunda gebeliğin söz konusu olabileceği de unutulmamalıdır.

Doğum Kontrol Haplarına Adetin İlk Günü Başlanması Zorunlu Mudur?

Şöyle bir soru sorabilirsiniz;
İkinci gün ilaca başlanabilir mi? Resmi olarak ilk günüm ne zaman başladı bilmiyorum. Dün gece hafifti ama bugün yoğun akıntım başladı. Bugün doğum kontrol hapı reçetemi alıyorum ve başlamak için bir ay daha beklemem gerekip gerekmediğini bilmek istedim.

Doğum kontrol haplarını, adet döngünüz sırasında herhangi bir zamanda almaya başlayabilirsiniz. Ancak hamilelikten ne zaman korunacağınız, ne zaman başladığınıza ve kullandığınız hapın türüne bağlıdır. 7 güne kadar  bir yedek doğum kontrol yöntemi ( prezervatif gibi) kullanmanız gerekebilir.

2 tip doğum kontrol hapı vardır. Bunlar; kombinasyon hapları ve sadece progestin içeren haplardır.

Kombinasyon Hapları

Kombinasyon hapları östrojen ve progestin hormonları içerir. Bunlar en yaygın doğum kontrol hapı türleridir.

Kombine hapları adetinizin başlamasından sonraki 5 gün içinde almaya başlarsanız, hamilelikten hemen korunursunuz. Örneğin: Pazartesi sabahı adet görürseniz, hapı cumartesi sabahına kadar istediğiniz zaman başlatabilir ve hemen hamilelikten korunabilirsiniz.

Kombine haplara adet döngünüzde herhangi bir zamanda başlarsanız, hamilelikten korunmadan önce hapı 7 gün boyunca almanız gerekir. Hapı aldığınız ilk hafta boyunca prezervatif gibi ekstra bir korunma yöntemi kullanmanızda fayda vardır.

Progestin İçeren Haplar

Progestin içeren haplarda adından da belli olduğu üzere sadece progestin hormonu bulunur. Bu haplarda östrojen yoktur.

Hapı aldıktan 48 saat (2 gün) sonra hamilelikten korunmuş olursunuz. Bu ilk 2 gün boyunca prezervatif kullanmanız gerekir.

Sadece progestin içeren hapları her gün aynı saatte almalısınız. Hapınızı almanız gereken normal süreden 3 saatten fazla geçerse,  sonraki 48 saat (2 gün) için başka bir doğum kontrol yöntemi olan prezervatif kullanın.

Yani doğum kontrol haplarını almaya başlamak için adet döneminizin ilk gününü beklemenize gerek yoktur. Döngünüzün herhangi bir gününde istediğiniz zaman başlayabilirsiniz! Ancak doğum kontrol haplarına başladıktan sonraki 7 gün boyunca prezervatif kullanmanız doğru olacaktır.

Adet olmadan doğum kontrol hapına başlanır ” sorusuna verilebilecek detaylı cevap budur. Ancak her ihtimale karşı doktora danışmakta fayda vardır.

Sitemizden gebelik dönemi ile ilgili merak ettiğiniz konuları okuyabilirsiniz.

Araştırmacı Yazar, Pedagog Ercüment Eşsiz